Budova bývalého Hotela Kyjev na Kamennom námestí v Bratislave je od uzatvorenia zakonzervovaná a udržiavaná v miere, ktorá bola nutná pre jej rekonštrukciu. Spoločnosť Lordship, ktorá je vlastníkom budovy od roku 2004, by ju chcela zrekonštruovať a vytvoriť v jej okolí nový mestský priestor pre verejnosť. Prevádzku hotelových služieb ukončili v roku 2011 z dôvodu nerentability, pretrvávajúcej hospodárskej kríze a vysokým nákladom.
Z výsledkov prieskumu agentúry MNFORCE vyplýva, že až 78 percent Bratislavčanov vníma súčasný stav Kamenného námestia ako problém, pričom 61 percent verí, že príde k modernizácii tohto priestoru. Respondenti by v tejto lokalite uvítali tiež verejný priestor s dostatkom zelene.
„Na otázku, čo by sa s lokalitou malo udiať, uviedli najčastejšie, že priestor by sa mal zmodernizovať tak, aby zodpovedal centru hlavného mesta v 21. storočí a stal sa centrom stretávania sa a kultúry,“ skonštatoval vlastník hotela.
„Víziu plánovanej rekonštrukcie sme postupne prispôsobili viacerým požiadavkám odborníkov tak, aby si hotel zachoval čo najviac zo svojej pôvodnej podoby. Chceme zachovať nielen pôvodný vzhľad a objem vonkajšieho plášťa, ale aj viaceré hodnotné pôvodné prvky v interiéri,“ priblížil Rostislav Novák zo spoločnosti Lordship. Zachovaná má zostať aj funkcia budovy, teda krátkodobé a strednodobé ubytovanie.
Pribudne zeleň aj nové námestie pre kultúrne akcie
V pláne je aj revitalizácia verejného priestoru v blízkosti, teda premena vnútrobloku medzi ulicami Rajská a Cintorínska na nový priestor s názvom Námestie umelcov, s dostatkom zelene a infraštruktúrou pre kultúrne akcie.
„Pre projektovú dokumentáciu citlivej rekonštrukcie budovy, ktorá obnovuje pôvodnú funkciu objektu, a pritom rešpektuje pravidlá ochrany pamiatkových hodnôt stanovených pre rekonštrukcie budov v pamiatkovej zóne, máme kladné stanoviská všetkých dotknutých orgánov okrem KPÚ,“ doplnil Novák.
Bratislavčanom najviac prekáža stav Železničnej stanice
Na základe spomínaného prieskumu k spokojnosti obyvateľov hlavného mesta s jednotlivými lokalitami vyplynulo, že im najviac prekáža stav železničnej stanice (88 percent označilo možnosti „nie som hrdý“ alebo „hanbím sa“).
Naopak, najviac sú Bratislavčania hrdí na Bratislavský hrad (94 percent označilo „veľmi hrdý“ alebo „skôr hrdý“), Hviezdoslavovo námestie so starou budovou SND (92 percent) a Hodžovo námestie s budovou Prezidentského paláca (85 percent).
Po rekonštrukcii sa výrazne zmenilo aj vnímanie Autobusovej stanice Nivy. „Kým podľa prieskumu agentúry STEM/MARK z roku 2017 bola pre Bratislavčanov najväčším zdrojom hanby (67 percent) hneď za vlakovou stanicou, dnes ju 83 percent opýtaných vníma pozitívne,“ uzatvára Lordship.