Ako správne recyklovať polystyrén?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stavebný odpad
Stavebný odpad unsplash.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Polystyrén je ľahký materiál s výbornými izolačnými vlastnosťami. Používame ho v rôznych formách a odvetviach, aj v bežnom živote. Privíta nás, keď rozbalíme krabicu, bije nám do očí, keď nám zatepľujú bytový dom. Ale čo sa deje s polystyrénom, keď už nám neslúži?

Recyklácia stavebného odpadu
unsplash.com

Výnimočné vlastnosti polystyrénu

Polystyrén má jemnú štruktúru naplnenú uzavretými guľatými bunkami, čím poskytuje výbornú tepelnú izoláciu. Je vysoko pevný, čo zabezpečuje odolnosť fasád voči prerazeniu a umožňuje široké využitie na terasách, plochých strechách aj priemyselných podlahách. Má aj nízku hmotnosť, čo uľahčuje manipuláciu na stavbe, odoláva vlhkosti a nepriaznivému počasiu. Dokáže absorbovať nárazy, preto sa využíva počas prepravy výrobkov a v neposlednom rade je hygienický a zdravotne neškodný.

Stavebný odpad z polystyrénu

Recyklovať polystyrén je jednoduché, no netreba zabúdať, že len neznečistené zvyšky a odrezky majú miesto v tomto procese. Po roztriedení sa polystyrén podrví a v závislosti od znečistenia sa ďalej využíva. Niektorí výrobcovia priamo spolupracujú so stavebnými firmami, odoberajú čistý polystyrén zo stavieb a odvážajú ho na ďalšie spracovanie.

polystyrén
Rozklad polystyrénu trvá stovky rokov unsplash.com

Prečo sa vôbec musí recyklovať?

Aj polystyrén, rovnako ako ostatné plasty, má negatívny plyv na životné prostredie. Jeho rozklad trvá stovky rokov, čo vedie k tvorbe mikroplastov. Vzhľadom na jeho ľahkosť môže byť prenášaný vetrom na veľké vzdialenosti, čo zvyšuje riziko znečistenia. Navyše zvieratá si ho často zamenia za potravu, čo predstavuje hrozbu pre vtáky aj ryby.

Ako reakciu na tieto problémy zaviedli viaceré mestá a štáty zákaz používania polystyrénu. Napríklad v kanadskom Vancouvery sa do roku 2040 zakázalo využívanie polystyrénu v potravinárskom priemysle, s cieľom dosiahnuť nulový odpad.

Ako sa má recyklovať správne?

Zvyšky polystyrénu sa dajú recyklovať opakovane, no aby bola recyklácia úspešná, je potrebné venovať pozornosť správnemu triedeniu. Odpad z rezania a zatepľovania nepatrí do bežných plastových kontajnerov (žltých), ale je potrebné ho odniesť na zberný dvor. Dôležité je zbaviť ho nečistôt ako sú malta a lepidlo, pretože len čistý polystyrén je kľúčom k úspešnej recyklácii.

Polystyrén možno opätovne použiť

Zrecyklovaný polystyrén nájdeme v nových tepelnoizolačných doskách s rovnakou kvalitou ako originály. Aj keď sa recykláty nepoužívajú pri výrobe nových obalových výrobkov, nachádzajú si cestu do nábytkárskeho priemyslu, divadelných a reklamných kulís, keramiky a iných stavebných materiálov, vrátane ľahkých betónov, zásypov a izolačných omietok.

Recyklácia polystyrénu je kľúčom k udržateľnosti

Trh s polystyrénom v Európe rastie rýchlo. Obaly tvoria hlavný odber polystyrénu, avšak nadmerný prílev plastovej peny do oceánu predstavuje výzvu. Európa disponuje 27 % z celkových kapacít na recykláciu polystyrénu na svete. Krajiny ako Holandsko, Nemecko a Francúzsko sa aktívne snažia recyklovať polystyrén s použitím špeciálnych strojov ako je zhutňovač polystyrénu. Recyklácia polystyrénu nielen šetrí náklady a znižuje plastový odpad, ale aj minimalizuje environmentálne škody. Celosvetová podpora recyklácie polystyrénu je kľúčová pre udržateľné riešenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať