TRENČÍN 10. júla (WEBNOVINY) – Štrnásta Pohoda má za sebou program druhého dňa. Najväčší a najznámejší letný festival na Slovensku ožil v piatok na 10 scénach, predstavili sa na nich zahraničné hviezdy a hviezdičky, slovenskí hudobníci, divadelníci, tanečníci a ďalší umelci. Hlavný Bažant stage ožil napoludnie hymnami 27 krajín zúčastnených na podujatí, ktoré odohrala Štátna filharmónia Košice na čele so svetoznámym dirigentom Petrom Breinerom. Medzi divákmi najväčší aplauz zožala festivalová verzia ruskej hymny a najmä špeciálna verzia Slovenskej hymny, vytvorená pre Pohodu 2010. Na tom istom pódiu sa po 14:00 ukázala trenčianska formácia Bez ladu a skladu so spevákom Michalom Kaščákom, ktorý je zakladateľom a šéfom Pohody. Počas koncertu poznamenal, že jeho skupina oslavuje 25 rokov pôsobenia na scéne. Pri hite Parné valce sa k nemu pridal spevák Lasky zo skupiny Para. Piatkové popoludnie obohatili svojimi koncertmi aj Allstar Refjúdží band, Blue King Brown, Metronomy, Miss Platnum, WWW, Adam Green, Frank Winter či The Futureheads.
V Garnier aréne sa predstavila speváčka Jana Kirschner, ktorá popri osvedčených piesňach zahrala aj kúsky z jej čerstvého štúdiového albumu Krajina rovina (2010). Na Tesco stagei po nej vystúpila slovenská inštrumentálna skupina Collegium Musicum omladená o bubeníka Martina Valihoru. Pred početné publikum na Bažant stagei sa o 20:00 postavil britský hudobník Ian Brown, známy najmä ako líder skupiny The Stone Roses. Svoje vystúpenie odštartoval skladbou I Wanna Be Adored pochádzajúcou z debutového albumu jeho bývalej kapely The Stone Roses (1989). Po príchode na trenčianske letisko si jeden z otcov scény známej ako Madchester pochvaľoval počasie a vyzdvihol aj krásnu scenériu. Veľkým tromfom Michala Kaščáka mala byť na tohtoročnej Pohode formácia Sharon Jones a The Dap-Kings. „Niekoľko rokov som sa snažil, aby hrali na tomto festivale,“ uviedol Kaščák priamo na pódiu. Koncert sa im na trenčianskom festivale vydaril, keď počas neho roztancovali stovky ľudí. „Sme po prvý raz na tomto krásnom mieste. Dúfam, že nie naposledy,“ povedal jeden z členov The Dap Kings.
Prvým vrcholom piatkového programu bolo vystúpenie mladej britskej skupiny Klaxons. Tá sa na festivale mala predstaviť už v roku 2009, no po predčasnom konci podujatia sa jej to podarilo až v roku 2010. Klaxons ponúkli niekoľkotisícovému davu single z debutovej nahrávky Myths of the near Future (2007) ako Atlantis to Interzone, Magick, Golden Skans či It’s Not Over Yet. Keďže už 23. augusta uvedú na trh druhý album Surfing the Void, na Pohode došlo aj na novinky z tejto nahrávky. Návštevníci festivalu trávili večer aj na vystúpeniach interpretov ako The Golden Filter, Jape, Dope Aviators, Chiki liki tu-a, Sexy Sushi, Vandali, Friendly Fires alebo Polar Bear. Dianie na hlavnom pódiu ukončil pohodovým reggae Jamajčan Max Romeo.
Druhým vrcholom piatkového programu bol koncert košicko-bratislavskej štvorice Puding pani Elvisovej (PPE). Ich koncert na Tesco stagei si prišlo pozrieť odhadom asi 15-tisíc ľudí. „Škoda, že vás došlo tak málo,“ uviedol spevák, klávesák a gitarista Pino sarkasticky na margo obrovskej účasti na ich vystúpení. Pre elektropopovú formáciu to bol jeden z najväčších koncertov počas ich pôsobenia na scéne. Popri starších skladbách odohrali štyri novinky – Mladí chemici, Kolesá, Ďobkanie a Gramatika. Všetky by sa mali nachádzať na ich pripravovanom štúdiovom albume, ktorý vyjde na jeseň. Pri hite Majkl Džeksn zmenil Pino slová v refréne a kráľa popu nahradil menom „kráľa“ Pohody – Michalom Kaščákom. Ľudia, ktorí po tomto koncerte ešte mali síl nazvyš, sa väčšinou presunuli pod O2 stage, kde hudobná produkcia pokračovala do rána.
V sobotu čaká na návštevníkov podobne bohatý program. Najväčšími hviezdami sú Juliette Lewis, Scissor Sisters, The XX, Leftfield, José Gonzáles, Crystal Castles, Múm či Orchestra Baobab. Kapacita festivalu je obmedzená na 30-tisíc ľudí. V predpredaji je ešte približne 200 jednodňových vstupeniek, ktoré na mieste stoja 59 eur.
SITA