Ceny priemyselných výrobkov zaznamenali v októbri medziročný pokles o 10,8 %. Oproti septembru podľa Štatistického úradu SR klesli o 2 %. Najväčší pokles bol v energetike a spracovaní ropy, kde sa ceny znížili medziročne až o pätinu.
Naopak, v poľnohospodárskom sektore to bol medziročný nárast cien o 2,8 %, predovšetkým v dôsledku rastu nákladov v rastlinnej aj živočíšnej výrobe.
Cenovú prirážku udržujú rastúce ceny masla
Napríklad, ceny olejnatých semien, obilnín a zeleniny stúpali, zatiaľ čo marže hovädzieho mäsa a mlieka mierne vzrástli. Dobrá úroda zemiakov spôsobila pokles ich cien v októbri o 0,7 %.
Objednávky v slovenskom priemysle rastú, budúcnosť je však podľa analytika nejasná
„To malo pozitívny dopad aj na spracovateľské sektory,“ komentoval analytik 365.bank Tomáš Boháček. Na druhej strane, rastúce ceny masla udržujú cenovú prirážku vybraných spracovaných potravín, čo sa prejavuje napríklad na raste cien zemiakových lupienkov, ktoré medziročne rastú o 7 %.
Ceny stavebných prác pokračovali v medziročnom raste o 5 %, hoci oproti septembru klesli o 0,2 %. Za nárastom cien stojí podľa analytika predovšetkým nedostatok pracovnej sily, čo vedie k vyšším mzdovým nákladom. Ceny stavebných materiálov sa síce zvýšili medziročne o 2,6 %, ale od začiatku roka klesajú tempom 1,1 %.
Náročné časy pre automobilový sektor
Podľa Boháčka sa naďalej očakávajú rastové tlaky na ceny výrobných vstupov, najmä z dôvodu plánovaného zvýšenia daní a nákladov firiem.
Ochrana označení pôvodu pre remeselné a priemyselné výrobky na Slovensku končí, prichádza európsky legislatívny rámec
„Najhorší výhľad z pohľadu ciel bude pre priemyselné odvetvia naviazané na export do USA, vrátane nášho automobilového sektora, ktorý opäť čakajú náročné časy,“ dodal Boháček. Očakáva sa, že tento vývoj bude mať negatívny vplyv na ekonomický rast Slovenska v budúcom roku.