Slovenskí exportéri majú eminentný záujem o ukrajinský trh aj napriek prebiehajúcej vojne. Osobitne ako príležitosť vnímajú ambiciózne plány obnovy a rekonštrukcie Ukrajiny.
Rada slovenských exportérov preto pozitívne vníma sériu medzivládnych stretnutí medzi Slovenskom a Ukrajinou, ktorých výstupom je potvrdenie realizácie viacerých bilaterálnych iniciatív, ktoré majú ekonomický charakter.
Hraničný priechod Vyšné Nemecké
Osobitne sa to týka dlho očakávanej modernizácie hraničného priechodu vo Vyšnom Nemeckom.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Slovensku sa darí v znižovaní energetickej náročnosti priemyslu, ide o jeden z najdynamickejších poklesov z krajín únie od roku 1995
„Najväčším problémom v ostatných rokoch je nedostatočná kapacita hraničných priechodov a dlhé niekoľkokilometrové kolóny kamiónov, ktoré predlžujú dodacie lehoty a predražujú logistiku, čím sa daný obchod častokrát stáva nerentabilným a nekonkurencieschopným. Modernizácia hraničného priechodu Vyšné Nemecké je už dlho na stole, preto vítame jej realizáciu. Dúfame, že sa modernizácia týka aj cargo terminálu a nielen civilnej časti hraničného priechodu,“ uviedol predseda rady Lukáš Parízek.
Problémy s prechodom hraníc
Exportéri už od začiatku vojny na Ukrajine poukazujú na zvýšenú aktivitu poľských a českých partnerov v kontexte podpory jej obnovy a rekonštrukcie pri zapojení domácich firiem.
Slovensko dováža najmä stroje, zariadenia a súčiastky do áut. Výrazne stúpol aj import potravín
Rada slovenských exportérov viackrát poukazovala na problémy s kapacitou a prechodom hraníc pre nákladnú dopravu, pričom smerom na Poľsko a Maďarsko sú údajne tieto problémy v oveľa menšej miere, vďaka čomu podnikatelia trasujú svoje obchody mimo územia Slovenska.