V nasledujúcich zimných mesiacoch bude priemyselná výroba na Slovensku zrejme medziročne klesať. Ako ďalej uviedla analytička 365.bank Jana Glasová, ešte v septembri produkcia medziročne klesla takmer o päť percent, čo bol najvýraznejší pokles od leta minulého roka. V októbri sa situácia čiastočne upokojila, pokles bol 0,6 percenta.
Napriek tomu ide o druhý pokles výroby po sebe. Priemysel ťahala nadol hlavne slabá automobilová výroba, ktorá klesla už tretí mesiac v rade.
Firma ZF plánuje na Slovensku expanziu, automobilový priemysel chce posunúť bližšie k elektromobilite
Smerom nadol bude priemyselnú výrobu ťahať globálna materiálová kríza, ktorá aktuálne trápi celý svet a Slovensko nie je výnimkou. „Silno zasiahnuté materiálovou krízou sú aj automobilky, ktoré sú naším ťažným odvetvím. Azda najciteľnejším je tu nedostatok čipov ktorý spôsobuje odstávky výroby v automobilovom aj elektrotechnickom priemysle,“ skonštatovala analytička.
Predpokladá, že chýbajúce čipy budú trápiť firmy ešte po zvyšok tohto roka a aj v prvom kvartáli budúceho roka. Následne by sa situácia mohla začať postupne zlepšovať.
Drahé energie obmedzovali výrobu
Okrem toho sme v októbri mohli podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka pozorovať problémy v niektorých energeticky náročných odvetviach, kde niektoré firmy museli v dôsledku vysokých cien energií na určitý čas prerušovať svoju výrobu.
Dekarbonizácia U. S. Steelu by vyšla na miliardy eur, otázka finančnej pomoci štátu zatiaľ nie je uzavretá
„Predpokladáme, že ceny energií ostanú ešte nejaký čas volatilné, nakoľko sa nám na trhu v súčasnosti stretáva množstvo, väčšinou negatívnych, faktorov vplývajúcich na ich výšku, ako napríklad výrazné oživenie globálneho dopytu, problematika okolo Nord Stream 2, niektoré nevyriešené otázky ohľadom zelenej transformácie, či variant omikron. Aj tieto faktory budú určujúce pre ďalší vývoj priemyselnej produkcie v nasledujúcich mesiacoch,“ povedal Horňák.
Ako najpravdepodobnejší scenár sa skôr ako stabilný pokles podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka javí zvýšenej volatility produkcie, kedy pomerne silné čísla budú pomere rýchlo striedať prudké, no krátke, prepady produkcie.
K rýchlejšiemu rastu neprispeje ani dostatok komponentov
Ani prípadné rýchlejšie odznenie ponukovej krízy v automobilovom priemysle však nemusí nevyhnutne viesť k významnejšiemu zrýchleniu rastu slovenského priemyslu. Problémy totiž začínajú hlásiť aj ťahúni slovenského priemyslu z posledného obdobia, ako hutníci.
Nové chemické predpisy EÚ výrazne ovplyvnia Slovensko, z trhu majú byť vylúčené tisíce produktov
Energeticky náročnejšie časti priemyslu, ako hutníctvo či chémia, totiž začínajú pociťovať rastúce ceny energií, ktoré vedia premietnuť do koncovej ceny svojej produkcie len v obmedzenej miere. Naopak, nádejné oživenie v októbri naznačili menšie „low-tech“ odvetvia slovenského priemyslu.
„Nálada v slovenskom priemysle pritom naznačuje, že na prevažne pozitívnej vlne z októbra by sa produkcia slovenského priemyslu mohla niesť aj v novembri,“ dodal Koršňák.