Októbrové tržby v priemysle vzrástli, najhoršie na tom bola výroba textilu či odevov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Inžinier, práca, fabrika, výroba, priemysel, zamestnanci
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Tržby podnikom v októbri podľa Štatistického úradu rástli. Vo vybraných odvetviach vzrástli tržby v štyroch z piatich sledovaných sektorov.

Rast reálnych tržieb

Vo vybraných trhových službách vzrástli tržby medziročne o 8,2 %, v odvetví informácie a komunikácia o 7 %, v pre hospodárstvo kľúčovom priemysle o 5,7 % a v doprave a skladovaní o 4 %. Naopak, tržby klesli o 3,2 % v stavebníctve, ktoré sa nejaký čas borí s problémami.

V dôležitom sektore priemyslu bol rast reálnych tržieb, teda po očistení o vplyv rastu cien, v októbri o 5,7% čo bol druhý najrýchlejší rast v tomto roku.

Detailnejší pohľad na priemysel však podľa analytika ČSOB Mareka Gábriša ukazuje, že nie všade je to ružové a nie všetkým sa darí rovnako dobre. Spomedzi 16 priemyselných odvetví zaznamenalo vyššie tržby 9 z nich.

„Ak necháme bokom sieťové odvetvia ako sú dodávky elektriny, plynu a vody a ťažobný priemysel, tak jadrová časť priemyslu priemyselná výroba vrástla o 5,2 %. Detailný pohľad na sektory priemyselnej výroby odhaľuje veľké rozdiely v dynamike rastu,“ komentuje analytik.

Medziročný pokles

Najrýchlejšie v októbri rástli tržby ostatnej výrobe, oprave a inštalácii strojov, a to až o 21,1 %. Z pohľadu celkového objemu a vplyvu je podľa Gábriša dôležité, že rástol aj automobilový sektor.

Tržby vo výrobe dopravných prostriedkov totiž v októbri vzrástli o 15,2 %. Tretí najsilnejší októbrový medziročný rast zaznamenala výroba koksu a rafinovaných ropných produktov, a to o 7,5 %. Je to po štyroch mesiacoch poklesu v rade.

Naopak, nedarilo sa a napokon zaznamenali medziročný pokles odvetvia výroby chemikálií, farmácia, výroba kovov, výroba strojov a najhoršie na tom bola výroba textilu, odevov a kože.

„Práve posledné menované odvetvie kleslo najviac, a to až o 13,2 % medziročne. Navyše toto odvetvie klesá už 22 mesiacov v rade, prakticky od januára 2022,“ upozornil Gábriš.

Mzdové náklady

Priemerná mzda v tomto odvetví je podľa neho nižšia ako je celoslovenský priemer a zároveň tvoria mzdové náklady veľkú časť celkových hospodárskych nákladov týchto podnikov.

K problémom v sektore preto mohlo okrem silnejúcej medzinárodnej konkurencie prispieť aj rastúce mzdové náklady. Pomer minimálne mzdy k priemernej mzde v odvetví dosahuje až 70 %.

Priemer za Slovensko je zhruba 49 %. „Administratívnymi rozhodnutiami hore tlačené mzdy tak môžu v tomto type odvetví spôsobovať problémy a v konečnom dôsledku viesť aj strate niektorých pracovných miest,“ dodal Gábriš.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek Gábriš
Firmy a inštitúcie Štatistický úrad SR