Pre investorov prichádzajúcich do krajín strednej a východnej Európy už nie je kľúčová lacná pracovná sila, ale najmä výška štátnej investičnej pomoci alebo pokrok pri prechode na využívanie zelenej energie. Ako ďalej vyplýva z najnovšieho vydania príručky Investície na zelenej lúke v strednej a východnej Európe, ktorú vydala medzinárodná právnická spoločnosť CMS, v najbližších rokoch môžu zohrať významnú úlohu najmä čínski investori, ktorí do regiónu zvažujú presunúť časť svojej výroby. Profitovať z toho môže aj Slovensko.
„Z našich skúseností pri poradenstve pre investorov vyplýva, že berú do úvahy nielen ekonomické faktory, ale napríklad aj bezpečnosť a stabilitu krajiny, jej právny systém alebo členstvo v medzinárodných organizáciách. Slovensko má oproti okolitým štátom výhodu v tom, že už je členom eurozóny,“ uviedol partner CMS Slovensko Juraj Fuska.
Silná konkurencia
Pri pracovnej sile vyhodnocujú celkové náklady práce, dostupnosť kvalifikovanej pracovnej sily, produktivitu práce či mieru nezamestnanosti. V prípade daňového režimu ich zaujíma výška dane z príjmu. Bokom neostávajú ani informácie o veľkosti lokality pre investície, vybudovaná infraštruktúra alebo aj kapacita inžinierskych sietí.
Vláda schválila opatrenie, ktoré už od októbra uľahčí príchod vysokokvalifikovanej pracovnej sily na Slovensko
O tom, či investor príde do danej krajiny, rozhoduje taktiež výška investičnej pomoci. Potenciálni investori sa pred výberom vhodnej lokality obzerajú po rôznych trhoch. Medzi jednotlivými štátmi a ich investičnými agentúrami preto existuje silná konkurencia. Investori zvažujú ponuky od agentúr z rôznych krajín naraz a potom spúšťajú paralelné investičné procesy, aby získali najlepšiu ponuku. Svoje požiadavky však majú aj samotné vlády, napríklad prísľuby pre budúce investície.
Prvky výskumy a vývoja
„Máme skúsenosť aj s tým, že od investorov žiadajú, aby do projektov zahrnuli aj prvok výskumu a vývoja alebo sa zamerali na vytvorenie technologických centier,“ priblížil Fuska.
Volvo na východe zdvojnásobilo svoje pôvodné plány, Slovensko by malo zabojovať o baterkáreň (video)
O starý kontinent prejavujú už dlhodobo záujem ázijskí výrobcovia. „Vlani sme boli svedkami vlny nových investícií oznámených spoločnosťami ako Nokian Tyres, CATL a v konečnom dôsledku aj Volvo,“ načrtol Fuska. Odborníci očakávajú, že ešte v tomto roku oznámia firmy ďalšie významné investície.
Nové spoločnosti na európskom trhu
Bokom neostávajú ani čínske spoločnosti, ktoré chcú preniknúť na nové trhy. Spoločnosti ako Geely, GWM alebo BYD už oznámili záujem vstúpiť na európsky trh. V mnohých prípadoch existuje veľká pravdepodobnosť, že bude nasledovať európska produkcia ich výrobkov. Profitovať by z toho mohli Maďarsko, Česká republika aj Slovensko.
Čína získava monopol na ruskom trhu s autami, obchod výrazne rastie
Spoločnosť CMS vznikla v roku 1999, je integrovanou organizáciou právnických firiem s viacerými jurisdikciami, ktorá ponúka komplexné právne a daňové poradenstvo. Má viac ako 70 kancelárií vo vyše 40 krajinách po celom svete.