Automobilka Volkswagen Slovakia sa zapojila do projektu ako prvý závod produkujúci vozidlá pre viacero značiek do koncernového projektu „Alluminium Closed Loop“. Ide o recykláciu hliníkového odpadu z lisovne, ktorý smeruje späť k dodávateľovi hliníkových zvitkov. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa automobilky Lucia Kovarovič Makayová.
Projekt spustila značka Audi
Projekt bol po prvýkrát spustený v roku 2017 v závode značky Audi v nemeckom Neckarsulme. Aktuálne beží v štyroch koncernových závodoch, v ktorých sú lokalizované lisovne s vysokým podielom dielov vyrábajúcich sa z hliníka. Od spustenia projektu dosiahla celková úspora v rámci modelov značky Audi vo všetkých závodoch viac ako 725-tisíc ton oxidu uhličitého (CO2).
Volkswagen Slovakia si vlani pripísal obrat takmer 10 miliárd eur, zamestnáva tisícky ľudí (video)
Lisovňa bratislavského závodu sa do projektu zapojila v júli 2021. Aktuálne sa tam listuje podstatná časť dielov karosérie SUV modelov vyrábaných v Bratislave, ako povrchové diely, strechy, bočné diely, blatníky, dvere či okenné rámy dverí.
Projekt je príkladom obehového hospodárstva v praxi, kde odpadá veľká časť energeticky náročnej výroby nového hliníka. „Využívaním recyklovaných materiálov pre výrobu hliníka, z ktorého sa vyrábajú karosérie, sú minimalizované vysoké energetické nároky ešte vo fáze pred výrobou vozidla, čím prispievame k zníženiu celkovej environmentálnej bilancii našich vozidiel,“ opísala vedúca oddelenia životného prostredia automobilky Michaela Hletková Ploszeková.
Dodali sa tisícky ton hliníka
Diely na karosérie sa vyrábajú z hliníkových a oceľových plechov, ktoré sa strihajú zo zvitkov v závode Audi Hungaria v maďarskom Győri. Následne sa tvarujú pomocou lisovacích nástrojov v bratislavskej lisovni. Z odpadu z výroby dielov sa vyseparuje hliník radu 6000.
Odpad z lisovne určený na recykláciu v projekte dosahuje podľa vedúceho tímu lisovne Stanislava Nováka 99,9 % čistotu. „V pilotnom roku sa podniku na pozadí kolísajúcej výroby v súvislosti s mimoriadne náročnou globálnou situáciou podarilo dodať do cirkulárneho projektu viac ako 6 600 ton hliníkového odpadu, pričom cieľom je tento podiel postupne zvyšovať,“ dodal Novák.
Aký dopad má vojna na Ukrajine na slovenské automobilky? Volkswagen stále dopláca na polovodičovú krízu
Separovaný hliníkový odpad putuje v spolupráci so zmluvnou firmou zo závodu nákladnými kontajnerovými vozidlami do Zohora. Firma sa zaviazala k tomu, že v najbližších rokoch začne využívať v bratislavskom závode vozidlá s alternatívnym ekologickým pohonom.
Odpad smeruje zo Slovenska ku koncernovému zmluvnému dodávateľovi hliníka, ktorý ho spracuje a naspäť sa do Bratislavy vracia ako sekundárny recyklovaný hliník, kde sa z neho vyrábajú diely pre karosérie SUV vozidiel.