Živý kapor, filé, či exotika: Ako vybrať rybu na štedrovečerný stôl

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kapor
Foto: ilustračná, SITA/Nina Bednáriková

Dnes môžeme mať na sviatočnom stole naozaj hocičo. Aj tak dáva väčšina Slovákov prednosť tradičnej rybe. Ako ju ale vybrať, aby bola štedrá večera naozaj chutná a nepokazili ju nepríjemnosti spojené s rybou? Preberieme si dostupné možnosti, aby ste si vedeli vybrať pre seba to pravé.

Toto je ďalší diel seriálového sprievodcu vianočnými nákupmi. Možno by ste si chceli prečítať predchádzajúce diely:

Živá ryba len pre profíkov

Živý kapor vo vani je tradícia, no pomerne krutá. Keď už sa rozhodnete, že si urobíte bitúnok z vlastnej kúpeľne, aspoň skráťte utrpenie ryby na minimum. Rybu treba zabiť rýchlo a profesionálne, takže ak si na túto úlohu netrúfate, môžete si nechať rybu zabiť už v predajni. Kapor je živý tvor, ktorý cítí bolesť, tak ho zbytočne netýrajte.

Ak si kupujete živého kapra, aby ste mu neskôr darovali slobodu, rovno na to zabudnite. Jednak tým rybu zabijete, ale koledujete si aj o problémy so zákonom. Zákon na ochranu zvierat proti týraniu zakazuje vypustenie zvieraťa, zvlášť ak, to nie je vhodné z hľadiska stavu zvieraťa a podmienok prostredia, do ktorých sa má zviera vypustiť. Teda kapra vychovaného v sádke a pripraveného na Vianoce nesmiete vypúšťať do prírody. Kapre, ktoré sa predávajú pred Vianocami, sú naschvál vyhladované a „vyčistené“, takže vo voľnej prírode okamžite hynú na vyčerpanie.

Živý či zabitý kapor je vhodný pre všetkých, ktorí si chcú užiť prípravu štedrej večere doslova od podlahy. So všetkým čistením, porcovaním a neporiadkom okolo ryby. Je to najlepšie riešenie pre tých, ktorí chcú a vedia spracovať aj hlavy a iné časti ryby, napríklad na polievku, či ako základ jedla pre domácich miláčikov.

Filety a podkovičky

Hotové porcie kapra sú pohodlnejším riešením, ako vybaviť tradíciu vianočného hlavného chodu. Nič netreba čistiť ani zabíjať, stačí ich obaliť a vypražiť. Aj tak sa treba mať na pozore, pretože najmä v podkovičkách sú kosti. Ak dáte prednosť filetám, môžete na kosti naraziť tiež. Z takýchto dielov ryby sa ale kosti vyberajú omnoho ľahšie.

Filety sú vhodným riešením aj v prípade, že nechcete kapra, ale napríklad lososa, či inú, aj netradičnú rybu. Čerstvé, chladené filety sú výborným kompromisom, ak chcete čerstvé mäso, ale s minimom kostí, prípadne s žiadnymi kosťami.

V obchodoch narazíte aj na celé, chladené ryby. V obchodoch majú veľký výber rýb, najčastejšie sú to pstruhy, pražmy, či morské ostrieže (morský vlk). Ak si zvolíte takúto rybu, dajte si najmä pozr na to, aby boli čerstvé. Ryba nesmie mať zakalené oči, nesmie výrazne páchnuť a mäso nesmie byť mazľavé.

V supermarketoch dostanete často kúpiť aj rozmrazené ryby či morské plody. Všímajte si preto etiketu a myslite na to, že takéto ryby musíte hneď spracovať, nedávajte ich znovu do mrazničky, inak ich znehodnotíte.

Filé z mrazničky

Rybie filé je v slovenských domácnostiach obľúbené, pretože je chutné a nemá kosti. Mrazené ryby však obsahujú vodu, niekedy je vody viac, než rýb. V tomto tiež pomôže čítanie etikiet. Tie najkvalitnejšie filety sú glazované. Glazúra je povlak čistej vody, ktorá sa nechá zamraziť. Tento povlak chráni jemné rybacie mäso pred vysušením mrazom. Niekedy je však vody vo filé priveľa, preto na to myslite už pri kúpe a radšej kúpte takýchto rýb viac.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať