Tvrdenie, že v našich mlynoch končí ukrajinské obilie, ktorého problémom je najmä to, že na Ukrajine majú iné normy v oblasti limitov pesticídov, priemyselných hnojív a správnej farmárskej praxe ako v EÚ, sa nepotvrdilo. Informovala o tom Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR.
ŠVPS v júli a v auguste nariadila vykonať cielené kontroly potravinárskej pšenice a pšeničnej múky na každom stupni potravinového reťazca.
Ukrajinskú pšenicu kúpili v júni
Cieľom bolo overiť bezpečnosť a kvalitu uvedených komodít na trhu v SR aj na základe zvýšeného tranzitu obilia z Ukrajiny.
Do 20. septembra tohto roka bolo od začiatku roka odobratých 62 úradných vzoriek obilia a 86 vzoriek múk. Pri cielených kontrolách bola najpodstatnejšia kontrola pôvodu pšenice a múky.
V rámci vysledovateľnosti bolo vykonaných 64 úradných kontrol, len v jednom prípade bol zistený nákup a spracovanie pšenice potravinárskej s pôvodom z Ukrajiny.
Pšenica bola kúpená v júni a v čase kontroly sa už v prevádzke nenachádzala, následnou kontrolou a odberom sa potvrdila bezpečnosť a kvalita ukrajinskej pšenice.
Nevyhovujúca bola slovenská vzorka
Pri kontrole potravinárskej pšenice bolo odobratých sedem vzoriek. V jednom prípade išlo o pšenicu s pôvodom na Ukrajine, v ostatných prípadoch išlo o slovenskú pšenicu.
Vzorky boli analyzované v znakoch mykotoxíny, fyzikálno-chemické ukazovatele, kovy, GMO, rezíduá pesticídov a v prípade vzorky z Ukrajiny aj rádioaktivita.
Nevyhovujúca bola jedna vzorka, išlo o pšenicu s pôvodom zo Slovenska, bola prekročená maximálna hodnota Ochratoxínu A.
Takáto pšenica nesmie byť použitá na potravinárske alebo krmovinárske účely, orgán úradnej kontroly nariadil zákaz a následnú likvidáciu.
Vzorky odoberali u výrobcov múky
Kontrola bola vykonaná formou odberu vzoriek pšeničnej múky priamo u výrobcov múky. Odobralo sa 16 vzoriek múky, v jednom prípade išlo o múku zo suroviny s pôvodom na Ukrajine.
Všetky odobraté vzorky boli analyzované v znakoch mykotoxíny, fyzikálno- chemické ukazovatele a rezíduá pesticídov, jedna vzorka nebola vyhovujúca.
Išlo o pšeničnú múku zo Slovenska, problémom bolo prekročenie povolenej hodnoty v znaku popol v sušine. Predmetná múka nebola od výrobcu distribuovaná do žiadnych obchodných sietí.