Ste milovníkom vína? Tento rok nevynechajte vínnu cestu ani tieto podujatia (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
víno
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Víno rozhodne patrí medzi tie veci, na ktoré môže byť Slovensko právom hrdé. Naše víno síce nie je lahodná medová šťava ako Marsala Dulce na Sicílii a ani nočná obloha chutí vo fľaši ako francúzske Šampanské.

No je kvalitné, jedinečné a slovenskí vinári sa o jeho svetovú reputáciu starajú s rovnakou oddanosťou, ako keď majstri umelci pracujú na svojich životných dielach.

Ako sa k nám víno dostalo?

Víno k nám nemuselo putovať z cudzích krajín, vinič naši predkovia pestovali už v 3. storočí nášho letopočtu. V tom čase ho vysádzali v oblasti dnešného Bratislavského kraja rímske légie. Neskôr sa pestovanie viniča a výroba vína rozšírili do ďalších regiónov, najmä do Malých Karpát, Tokajskej oblasti, Nitrianskeho kraja a oblasti Južného Slovenska.

V 13. a 14. storočí boli založené viaceré vinohradnícke obce a rozšírili sa k nám postupy a technika spracovania vína z južnej Európy. Jedným z významných období pre slovenské vinárstvo bolo 16. a 17. storočie, kedy sa slovenské vína začali tešiť veľkej obľube a exportovali sa do viacerých krajín Európy. V tomto období vznikli aj viaceré cechy vinohradníkov a vinárov, ktoré regulovali kvalitu a produkciu vína.

Po páde komunizmu sa začali modernizovať vinárstva, čo slovenským vínam zaručilo mnohé ocenenia a uznanie na medzinárodnej úrovni. Začalo sa hovoriť o modernom víne a vznikli mnohé, dodnes uznávané a úspešné vinárstva. Príbeh vína tu však nekončí, práveže to najlepšie ešte len príde.

Víno
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

V čom sú slovenské vína špeciálne?

To, ako vám bude víno po otvorení fľaše chutiť, ovplyvňuje mnoho faktorov: klimatické podmienky v danom roku, pôda, kvalita starostlivosti či dôslednosť vinárov pri spracovaní hrozna.

„Slovenské víno je špeciálne z viacerých dôvodov, ktoré vyplývajú z jeho jedinečných geografických, klimatických a historických podmienok. Vinohradnícka mapa Slovenska sa skladá z viacerých oblastí, pričom každá z nich je špecifická (rozdielna mikroklíma, pôdne typy…), čo robí naše víno veľmi rozmanité. Napríklad, Malokarpatská oblasť je známa bielymi vínami, zatiaľ čo Tokajská oblasť je známa svojimi sladkými tokajskými vínami. Rovnako máme aj vína typické pre jednotlivé obce, ako napríklad Jurský rizling, Račianska frankovka alebo Skalický rubín. Zároveň vinárstvo na Slovensku má dlhú históriu, ktorá siaha až do doby Rímskej ríše,“pripomína slovenská vinárka zo Svätého Jura, Barbora Pucherová.

Spoznajte svet vína cez vínnu cestu

Či už ste dlhoročný milovník vína, alebo vás len láka do tohto sveta nakuknúť, najlepší spôsob, ako sa so slovenskými vínami zoznámiť, je na vínnej ceste. Od koho sa predsa naučíte viac, než od majstrov svojho remesla? Tí vás srdečne prevedú svojimi vinohradmi, pivnicami a nalejú vám tie najlepšie ročníky, ktoré majú ukryté v policiach pod prachom.

Malokarpatská vínna cesta s dlhoročnou tradíciou ponúka príjemné posedenie v typických malokarpatských vinárňach a viechach rozsiatych v jednotlivých mestách a vidieckych obciach.

Väčšina návštevníkov začína svoju opojnú púť v Bratislave a končí v Trnave. Najviac ochutnávačov sa sem vydá na jeseň, kedy sa na každom námestí podáva burčiak a vinári oslavujú mladé víno z hrozna dozretého v lete.

Vínna cesta bude váš deň, kedy budete prechádzať Račou, Pezinkom, Modrou, Červeným Kameňom, Častou, Smolenicami, Suchou nad Parnou a svoje dobrodružstvo veľkolepo ukončíte v Trnavským pivniciach.

Tento rok je Deň otvorených pivníc naplánovaný na 7. septembra a 15. novembra. Nebojte sa, nemusíte zháňať šoféra, po viniciach vás bude voziť Malokarpatský expres. Viac o ňom a jeho zastávkach sa dozviete na tejto stránke.

Degustujte ako skúsený vinár

Ako degustovať víno, aby ste z vínnej cesty mali čo najlepší zážitok a nie bolehlav? Návod nám prezradila vinárka Barbora: Základom každej degustácie vína je pitie vzoriek v malých množstvá a pomaly.“Skúsená vinárka pripomína, že pri konzumácii vína nejde o nasýtenie sa vínom, ale o vychutnanie si každého dúšku.

„Vždy začíname od najsuchších vín po najsladšie, aby sme dokázali lepšie vnímať ich chuť a aromatiku. Všímame si najmä vôňu vína a jeho chuť – sviežosť, kyslosť a tóny, napr. ovocné, kvetinové alebo korenisté. Počas degustácie hlavne nezabúdame piť vodu, prípadne konzumovať jedlo, ktoré nám pomôže aj s neutralizáciou chute,“ dodáva Barbora.

Ako správne skladovať víno, aby sa zachovala jeho kvalita
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com

Aké vinárske podujatia na Slovensku tento rok nevynechať?

1/ Víno pod hviezdami (2. – 3. augusta 2024 vo vinohradoch v Pezinku)

Ak je popíjanie vína pri živej hudbe a padajúcich hviezdach predstava vášho obľúbeného večera, 8. ročník tohto krásneho podujatia nesmiete vynechať. Vstupenka je zároveň pozvaním na ochutnávku vín z viac než 20 vinárstiev a hviezdna nebude len obloha, ale aj hudobný program.

2/ Vinobranie v Pezinku (20.-22. septembra 2024)

Na veľkolepé vinobranie v Pezinku sa každoročne teší celé mesto i okolie. Celé mesto je uzavreté a v každom druhom stánku nájdete burčiak či mladé vína od rôznych vinárov. Podujatie vždy sľubuje vynikajúci program a zábavu na celý víkend.

3/ Nevinne o víne v kaštieli Chateau Belá (24. augusta 2024)

Obľúbené podujatie Nevinne o víne je najväčšia ochutnávka vína v Chateau Belá. Podujatie sa koná vo viacerých mestách, v apríli bolo aj v Košiciach či na Liptove. Vinári zo Slovenska a zahraničia predstavia viac ako 150 druhov vína, medzi ktorými bude niekoľko ocenených klenotov.

4/ Vínový trh v Modre (17. augusta, 15. októbra a 17. decembra 2024)

Unikátny modranský trh s vínami, remeselnými výrobkami, modranskej keramiky a gastrošpecialít vás prenesie do minulého storočia. Na mieste je možné zakúpiť si aj minidegustáciu vína.

5/ Winefest Žilina (17. augusta 2024)

Winefest v Žiline sľubuje účastníkom nezabudnuteľnú atmosféru v sprievode viac ako 20 vinárov a viac ako 100 vzoriek vína rozmiestnených po jednotlivých gastronomických prevádzkach v meste, z ktorých môžete so zakúpenou vstupenkou degustovať koľko vám hrdlo ráči.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať