Slovenskí poľnohospodári a potravinári odmietajú, aby naďalej ťahali v rámci obchodno-dodávateľských vzťahov za kratší koniec.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) víta legislatívnu úpravu zákona o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorú v utorok predstavil rezort pôdohospodárstva. Komora podľa zverejneného stanoviska už od októbra 2016 spolupracovala s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) a ostatnými organizáciami zastupujúcimi agropotravinársky sektor pri príprave návrhu novely predmetného zákona.
V predbežnom pripomienkovom konaní odštartovanom v lete 2017 bolo zo strany SPPK zaslaných na MPRV SR 65 zásadných pripomienok týkajúcich sa pripravovanej novely. „Z hľadiska pripravovaných zmien a ich uplatnenia v praxi bude veľmi dôležité, aby novela zákona bola v praxi 100 % vykonateľná a kontrolovateľná. Nepoznáme síce najaktuálnejšiu verziu novely zákona. Je však žiaduce, aby sa pripravila v takej podobe, aby slovenskí dodávatelia potravín do obchodných reťazcov dodávali svoj tovar konečne so vztýčenou hlavou. V zákone je dôležité zadefinovať neprimerané podmienky tak, aby kontrolný orgán mohol stanoviť, že dané konanie v obchodnom vzťahu neprimeranou podmienkou je, aj keď nie je presne pomenované v legislatíve,“ uviedol podpredseda SPPK Dušan Janíček v reakcii na pripravovanú novelu zákona.
Slovenskí poľnohospodári a potravinári podľa stanoviska odmietajú, aby naďalej ťahali v rámci obchodno-dodávateľských vzťahov za kratší koniec a aby veľké obchodné systémy zneužívali ich ekonomickú silu. Medzi najviac kritizované nekalé obchodné praktiky patrí podľa SPPK najmä dĺžka splatnosti faktúr alebo platenie rôznych poplatkov za zalistovanie či konanie narodeninových osláv obchodných reťazcov pôsobiacich na území Slovenska.
Ministerstvo pôdohospodárstva chce novelou dosiahnuť lepšie vzťahy v obchode
Ministerstvo pôdohospodárstva už skôr k predmetnej novele uviedlo, že obchodné vzťahy medzi dodávateľmi a odberateľmi potravín by mali byť férovejšie a vyváženejšie. Nová právna úprava má priniesť elimináciu skrytých poplatkov, skrátenie lehoty splatnosti faktúr, možnosť predkladania anonymných podnetov, ale aj lepšiu kontrolu či prísnejšie sankcie.
„Neprimerané podmienky v obchodných vzťahoch sú dôsledkom zneužívania ekonomickej sily jedného z účastníkov obchodného vzťahu, väčšinou na úkor dodávateľa. Prejavujú sa najmä formou rôznych peňažných alebo nepeňažných plnení dodávateľa nad rámec dohodnutej kúpnej ceny. Je to napríklad zľava z kúpnej ceny, skryté poplatky za marketing, jednostranne nevyvážené zmluvné vzťahy alebo platby za zaradenie do registra dodávateľov. Chceme tomu zabrániť a vytvoriť férovejšie podmienky pre dodávateľov potravín,“ uviedla vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.