Komora v tomto smere ocenila výzvu premiéra Petra Pellegriniho občanom, aby vyhľadávali a kupovali slovenské potraviny.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) odsúdila poľský škandálom s hovädzím mäsom, keď boli spracovávané choré kravy a býky na bitúnku v blízkosti mesta Ostrów Mazowiecka. Zároveň vyslovila poľutovanie nad celým prípadom. Komora však upozornila, že agropotravinárske škandály zahraničných výrobkov na Slovensku sú spojené s nedostatočnou sebestačnosťou Slovenska v tomto odvetví. Uviedli to v piatok predseda SPPK Emil Macho a podpredseda SPPK Marián Šolty.
„Treba povedať, že škandál sme prijali s veľkým znepokojením. Slovenský agropotravinársky sektor tento stav vníma ako vyvrcholenie stavu s dovozovými potravinami na Slovensko. Dohola sa vyzliekol systém kontrol EÚ. Treba však oceniť reakciu Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR a pochváliť ju za to. Je úctyhodné, čo urobili. Veľmi zle vnímame fakt, že sa toto hovädzie mäso z Poľska dostalo do stravovacích zariadení a škôl. Je smutné, že sa dlhodobo do týchto zariadení slovenské výrobky nedodávajú,“ uviedol v piatok predseda SPPK Emil Macho.
Pochvala pre Pellegriniho
SPPK preto vníma pozitívne výzvu premiéra Petra Pellegriniho, aby školské a stravovacie zariadenia kupovali a vyhľadávali slovenské potraviny. „Pre nás je najdôležitejšie vyzvať starostov, županov a iných verejných činiteľov, aby hľadali cesty ako do týchto zariadení priniesť slovenské výrobky. Slovenskí agropotravinári sú pripravení po opatreniach z roku 2018 poskytovať takýto servis zariadeniam a trhu. Chceme apelovať na spotrebiteľa a občana, aby čím ďalej tým viac nakupoval a vyhľadával slovenské produkty. Zároveň je najvyšší čas, aby sa agropotravinárstvo stalo na Slovensku témou,“ dodal Macho.
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora z rôznych škandálov so zahraničnými potravinami na slovenskom trhu viní nezáujem vlád o agropotravinárstvo až do roku 2018. „Za 25 rokov sme mali 12 vlád, 14 ministrov pôdohospodárstva, a toto je výsledok dnešnej situácie. Stretávame sa s tým, že Slovensko nie je sebestačné v množstve potravín, no aspoň v kvalite áno. Ako producenti sme potom kritizovaní za cenu. Priority 12 vlád neboli zamerané na agropotravinársky sektor. Hľadali sme fetiš v automobilkách, pritom ak sa ich zamestnávatelia rozhodnú prepúšťať, prípadne opustiť krajinu, dokážu to veľmi rýchlo,“ dodal Šolty.
Cestou je sebestačnosť
Podľa komory iba sebestačnosťou Slovenska v oblasti potravín sa krajina vyhne podobným škandálom, akým je škandál s poľským mäsom alebo v minulosti kauza fipronilu.