Potravinová sebestačnosť v produkcii potravín klesá na Slovensku už 28 rokov a v súčasnosti je na úrovni 35 %, tvrdí Boris Kollár.
Závislosť Slovenska od dovozu potravín je podľa predsedu hnutia Sme rodina Borisa Kollára alarmujúca. Vyzval preto ministerku pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabrielu Matečnú na prijatie opatrení na zlepšenie potravinovej sebestačnosti. „Produkcia potravín upadá každým rokom a zo Slovenska sa z pohľadu efektívnosti využitia poľnohospodárskej pôdy stal rozvojový štát. Nie je tajomstvom, že naša sebestačnosť v produkcii potravín klesá už 28 rokov a v súčasnosti je na úrovni 35 %. Krajina je potravinovo sebestačná, keď v našom klimatickom pásme dosahuje aspoň 75 %“, upozornil na štvrtkovej tlačovej besede Boris Kollár.
Slovenskú republiku možno podľa hnutia Sme rodina charakterizovať „ako potravinovo závislý štát s potravinovou sebestačnosťou na úrovni rozvojových štátov a aj ako štát, ktorý porušuje základné ľudské práva v oblasti potravinovej bezpečnosti svojich občanov“.
Tému potravinovej sebestačnosti analyzoval tímlíder pracovnej skupiny hnutia pre poľnohospodárstvo Jaroslav Karahuta.“Dve tretiny mliečnych výrobkov sú z dovozu. Cena masla je veľakrát vyššia ako v niektorých štátoch EÚ a jeho produkcia pokrýva u nás iba 42 % spotreby. Cena plnotučného mlieka je v porovnaní s Poľskom vyššia minimálne o 30 %. Polovica predávaného chleba a pečiva je z dovozu. Slovensko vyprodukuje iba 10 % z celkovej spotreby ovocia a u spotrebovanej zeleniny je naša produkcia na úrovni 15 %,“ informovalo hnutie Sme rodina.
Výzva ministerke pôdohospodárstva
Hnutie preto vyzvalo ministerku pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabrielu Matečnú, aby vypracovala a následne zverejnila reálnu koncepciu ministerstva pôdohospodárstva v oblasti produkcie potravín, rastu potravinovej sebestačnosti a zabezpečenia potravinovej bezpečnosti občanov SR do roku 2020.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v reakcii na vyjadrenia hnutia Sme rodina uviedlo, že pracuje na zvýšení podielu slovenských potravín na trhu, treba si však uvedomiť, že to nie je proces na rok, či dva. „Intenzívne a úspešne pracujeme na etablovaní sa slovenských regionálnych dodávateľov na pultoch obchodných reťazcov, v boji proti nekalým obchodným praktikám reťazcov, a tým zvýšení marží pre poľnohospodárov a potravinárov, či na podpore slovenského potravinárskeho exportu,“ konštatovalo ministerstvo v svojom stanovisku.