Slovensko v piatok podpíše certifikačný protokol o vývoze mliečnych výrobkov do Číny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: Pixabay.com

Čínske colné orgány podpísaním protokolu oficiálne potvrdia, že slovenské mliečne výrobky spĺňajú ich parametre a môžu začať byť uvádzané na ich trh

Premiér Peter Pellegrini vo štvrtok popoludní odcestoval do chorvátskeho Dubrovníka, kde sa v dňoch 11. a 12. apríla koná samit 16 krajín CEEC (krajiny strednej a východnej Európy) s Čínou. Po prílete absolvoval premiér bilaterálne stretnutie s predsedom vlády Čínskej ľudovej republiky Li Kche-čchiangom. Na rokovaní s čínskym premiérom sa Peter Pellegrini definitívne dohodol na podpise protokolu o veterinárnych a hygienických požiadavkách pre mliečne výrobky vyvážané zo Slovenska do Číny. Protokol podpíšu v piatok za SR ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš a minister a tajomník generálnej administratívy colnej správy Číny Ni Yuefeng. Podpis protokolu má slovenským potravinárom zabezpečiť certifikát, že ich výrobky spĺňajú parametre a môžu byť uvádzané na čínsky trh.

Proces sa skoro uzavrel

„Som veľký fanúšik konkrétnych výsledkov. Samozrejme samity majú aj svoju deklaratórnu podobu, no som rád, ak sa na nich Slovensku podarí niečo aj vybaviť. Pred deviatimi mesiacmi na takomto podobnom stretnutí premiér čínskej vlády prisľúbil, že sa podarí ukončiť proces certifikácie potravín, konkrétne slovenského mlieka a mliečnych výrobkov. V piatok sa toto stane skutočnosťou,“ ozrejmil Pellegrini po stretnutí s Li Kche-čchiangom. Čínske colné orgány tak počas samitu v Dubrovníku podpísaním protokolu oficiálne potvrdia, že slovenské mliečne výrobky spĺňajú ich parametre a môžu začať byť uvádzané na ich trh. „To je veľmi dobrá správa. Tento proces sme začali ešte v roku 2014 a možno to trvalo trochu dlhšie, ako sa plánovalo,“ dodal Pellegrini.

V podobnom procese chce Slovensko pokračovať aj s certifikáciou slovenského mäsa a mäsových výrobkov na čínsky trh. „Aj v tomto smere môže byť Čína pre slovenských poľnohospodárov zaujímavým priestorom. Ak by sa nám podarilo scertifikovať aj túto časť potravinovej produkcie Slovenska, bolo by to veľmi dobré pre naše hospodárstvo. Ten záujem o slovenské výrobky z čínskej strany je a naši potravinári sú pripravení zásobovať aj Čínu,“ uzavrel premiér Pellegrini.

O čom sú samity 16+1?

Prvý samit iniciatívy 16 európskych krajín s Čínou, známej pod skratkou 16 + 1, sa konal vo Varšave v roku 2012. Vtedy Peking prisľúbil požičať a investovať miliardy 11 krajinám v EÚ a piatim mimoeurópskym krajinám. Investície mali byť najmä v oblastiach ako výstavba železníc, ciest, letísk, v oblasti energetiky, pôdohospodárstva či nových technológií. Do iniciatívy 16 + 1 okrem Číny patria Bulharsko, Chorvátsko, Česko, Estónsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko a päť západobalkánskych krajín – Albánsko, Bosna a Hercegovina, Republika Severné Macedónsko, Čierna Hora a Srbsko. Doteraz sa konalo sedem spoločných samitov, a to vo Varšave, Bukurešti, Belehrade, Suzhou, Rige, Budapešti a Sofii.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať