Strana chce svoj návrh predostrieť už na najbližšom rokovaní parlamentu.
Reštaurácie by mali jasne uvádzať, odkiaľ pochádza mäso, z ktorého varia. Takýto návrh chce strana SNS zakomponovať do nového zákona. Parlament tento návrh prerokuje už na marcovej schôdzi.
Obchodné reťazce už dnes musia údaj o pôvode mäsa uvádzať na etiketách, alebo priamo na pultoch. Reštaurácie by tak mali robiť prostredníctvom jedálnych lístkov.
„Tento krok vnímame ako nutnosť najmä dnes, keď sa dozvedáme o nekalých praktikách v niektorých bitúnkoch, či pri prebaľovaní mäsa. Keď idete do obchodu, na etikete jasne vidíte, odkiaľ mäso pochádza. Ale ako to je v reštauráciách, či jedálňach? Chceme zaviesť povinnosť uvádzať pôvod mäsa priamo v jedálnom lístku, aby sme vedeli, čo jeme.“ uvádza predseda SNS Andrej Danko v tlačovej správe.
Zákazník dnes má možnosť zistiť pôvod mäsa v reštaurácii len tak, že sa priamo opýta. Niektoré reštaurácie už dokonca pristúpili k tomu, že pôvod mäsa dobrovoľne deklarujú.
„Pôvod mäsa už dnes musia uvádzať aj predajcovia, takže nevidím problém, ak by to mali robiť aj reštaurácie. Už dnes sa pôvod mäsa kontroluje, keď obchodná inšpekcia. Tovar a faktúry musia sedieť,“ myslí si šéfkuchár a známy poradca reštauratérov Miroslav Heredoš. Ak teda reštaurácia nemá čo skrývať, nebude mať absolútne žiadny problém s tým, že bude mať pôvod mäsa uvedený na jedálnom lístku. „Príkladom sú reštaurácie, ktoré ponúkajú argentínske stejky,“ dodáva.
Argentínske hovädzie stejky sú vyhlásené po celom svete a označujú sa za jedny z najkvalitnejších. Podobne sa reštaurácie často chvália aj tým, že odoberajú mäso iba zo slovenských fariem.
Problém môže nastať pri reštauráciách samoobslužného typu a rôznych vývarovniach. Tie často ponúkajú lacné denné menu. Jedným zo spôsobov, ako dosahujú nízku cenu, je práve nákup lacného mäsa. Zákazník často netuší, odkiaľ tovar prišiel. Tak tomu bolo napríklad s nedávnou kauzou poľského hovädzieho, alebo juhoamerických kuracích pŕs.