Potravinári odmietajú niesť zodpovednosť za bezpečnosť potravín po dátume minimálnej trvanlivosti (DMT). Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) žiada, aby zodpovednosť niesol obchod a nie výrobca potravín. Informuje o tom hovorkyňa SPPK Jana Holéciová v tlačovej správe.
Obávajú sa poškodenia dobrého mena
„Naše firmy vyrábajú potraviny pri garantovaní ich 100-percentnej bezpečnosti, kvality a s tým súvisiaceho zachovania výživových ukazovateľov. Je pravda, že aj po dátume minimálnej trvanlivosti je potravina mnohokrát ešte stále bezpečná, ale len za predpokladu, že sa správne skladuje a nemá poškodený obal. Výrobca po odovzdaní potraviny predajcovi však už nemá možnosť ovplyvňovať riadenie týchto rizík, pretože tovar je majetkom predajcu,“ uviedol podpredseda SPPK Marián Šolty.
Potraviny kúpite aj po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti, prevádzky ich musia zreteľne označiť
Potravinári sa tiež obávajú, že by takto mohlo dôjsť aj k poškodeniu ich dobrého obchodného mena. SPPK preto navrhuje zriadiť osobitné predajné miesto, kde nájdu spotrebitelia dostatok informácií o charaktere potravín, ako aj o tom, kto preberá zodpovednosť za kvalitu a bezpečnosť potravín po uplynutí DMT. Ďalšou požiadavkou SPPK je aj označenie obalu potraviny predávanej po uplynutí DMT.
Prerokuje sa novela zákona o potravinách
Poslanci Národnej rady SR začnú 1. februára rokovanie 55. schôdze parlamentu. Jedným z bodov programu je aj novela zákona o potravinách, ktorá má určiť nové zákonné povinnosti pri predaji potravín po uplynutí DMT.
Ak štát nezníži DPH na potraviny, Slováci budú podľa Kollára nakupovať v zahraničí. Obáva sa však diery v rozpočte
Doposiaľ takéto výrobky ponúkali obchodníci charitatívnym organizáciám. Po schválení novely, pokiaľ charitatívna organizácia odmietne potraviny, obchodníci ich budú môcť naďalej predávať zákazníkom po dobu 45 dní.