Potravinári a poľnohospodári môžu od prvého marca žiadať o odvodovú úľavu za mesiac marec 2024 na základe predĺženia obdobia poskytovania štátnej pomoci. Rozšíril sa zároveň okruh zamestnávateľov, ktorých sa tento typ pomoci týka.
Za mesiace marec až jún tohto roka tak budú dotknuté subjekty, po schválení štátnej pomoci za príslušný kalendárny mesiac Sociálnou poisťovňou, platiť už znížené poistné.
Za február sa neposkytuje úľava
„Zamestnávateľom, ktorí doposiaľ o odvodovú úľavu nežiadali, odporúčame skontrolovať a prípadne si aktualizovať svoj SK NACE kód ešte pred podaním žiadosti za marec,“ uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.
Dotknutým subjektom zároveň pripomína, že za mesiac február nie je možné uplatniť si odvodovú úľavu a je potrebné uhradiť odvody za zamestnancov v plnej výške.
Slovenskí hydinári nevedia prejsť na čisto podstielkový chov, chýbajú im milióny eur na potrebné investície
Najvyššiu úľavu od odvodov získala doteraz spoločnosť Tauris, ktorej štát od augusta do konca vlaňajška pomohol takmer 1,18 mil. eurami.
Na druhej priečke so štátnou pomocou na úrovni 909 tis. eur sa umiestnil Mecom Group a prvú trojku uzatvára spoločnosť Nestlé Slovensko, u ktorej sa odvodová úľavu vyšplhala na takmer 644,3 tis. eur.
Prvá desiatka
V prvej desiatke s najvyššou výškou štátnej pomoci sa umiestnili Syráreň Bel Slovensko, Pierre Baguette, Domäsko, Rajo, Kofola, Podtatranská a Alfa Bio.
Predĺženie obdobia poskytovania štátnej pomoci vo forme odvodovej úľavy pre potravinárov aj za mesiace marec až jún tohto roka súvisí s novelou zákona o sociálnom poistení.
Potravinári pozorne sledujú aktivity poľnohospodárov aj ohlásené protestné akcie. Vnímajú aj ich obavy
Počas augusta 2023 až januára tohto roka, kedy zamestnávatelia mohli požiadať o odvodovú úľavu, tak urobilo viac ako 1400 zamestnávateľov. Nižšie odvody platili za viac ako 35 tisíc zamestnancov.
Novelou sa teraz rozširuje zároveň okruh zamestnávateľov v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore, na ktorých sa táto odvodová úľava bude uplatňovať.
Nárok majú aj chovatelia
Zmena bude vzťahovať na zamestnávateľov pôsobiacich v oblasti pestovania zeleniny a melónov, koreňovej a hľuzovej zeleniny, pestovania hrozna, ovocia a orechov.
Vďaka odvodovej úľave sú potraviny cenovo dostupnejšie, podľa SPPK má zmysel v tejto pomoci pokračovať
Nárok na úľavy budú majú aj chovatelia hovädzieho dobytka, oviec a kôz, ošípaných, hydiny, firmy s tzv. zmiešaným hospodárstvom, riečnou akvakultúrou a potravinárske podniky.
Naďalej platí, že zamestnávateľ-potravinár, ktorý si chce uplatniť odvodovú úľavu, elektronicky predloží prostredníctvom eSlužieb Sociálnej poisťovne vyhlásenie oprávneného príjemcu k poskytnutiu štátnej pomoci.
Vykazovacia povinnosť trvá
Vyhlásenie zamestnávateľ podáva elektronicky za každý príslušný mesiac samostatne, v určených lehotách. Sociálna poisťovňa následne najneskôr do konca kalendárneho mesiaca oznámi či štátnu pomoc schvaľuje.
Zamestnávateľ v tomto období platí iba poistné na úrazové poistenie a poistné na garančné poistenie. Naďalej však má vykazovaciu povinnosť aj vo vzťahu k poistnému za zamestnávateľa.
Zamestnávateľ vo vymedzených odvetviach neplatí za zamestnanca poistné na nemocenské poistenie, starobné poistenie, invalidné poistenie, poistenie v nezamestnanosti, poistné na financovanie podpory a poistenie do rezervného fondu solidarity.