Na Slovensku chýba viac ako 1 500 pracovníkov v sektoroch pekárov, cukrárov a cestovinárov. Ak by sa opakovala chrípková epidémia ako v minulom roku, dodávky by museli byť obmedzené ešte výraznejšie.
Vyhlásil to Milan Lapšanský, predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC).
„V tomto roku sa našťastie nezopakovala situácia z roku 2023, keď masívne odchody pracovníkov do predčasného dôchodku a silná epidémia respiračných ochorení prinútili mnohé pekárne odmietať objednávky,“ uviedol Lapšanský.
Súčasná situácia nie je dlhodobo udržateľná
Predseda predstavenstva SZPCC však zdôraznil, že súčasná situácia nie je dlhodobo udržateľná, len z dôvodu chýbajúcich pracovníkov a poukázal na príplatky za nočnú prácu.
„Štát síce výrazne zvyšuje minimálnu mzdu, ale zo zvýšených príplatkov za prácu v noci, cez víkendy a sviatky si berie späť stále viac ako polovicu. Táto situácia nie je dlhodobo udržateľná, ak chceme mať na Slovensku stabilizované ceny potravín. Náklady na prácu tvoria v pekárskom sektore cez 50 %,“ objasnil Lapšanský.
DPH na základné potraviny sa zníži. Budú však chlieb alebo mlieko naozaj lacnejšie?
Sektor pekárov, cukrárov a cestovinárov je najväčším zamestnávateľom v slovenskom potravinárstve s viac ako tretinovým podielom zamestnancov. Napriek historicky najnižšej miere nezamestnanosti na Slovensku, Lapšanský upozornil, že efektívne a konkurencieschopné potravinárstvo potrebuje investície do moderných technológií a podpory kvalifikovaných pracovníkov.
Podpora spracovateľského sektora je nevyhnutná
Dodal, že investičný dlh slovenského potravinárstva dosahuje viac ako 1 miliardu eur, preto je podpora spracovateľského sektora nevyhnutná.
Po zavedení dane pre reťazce by Slovákov čakalo zdražovanie, podľa potravinárov by však štát mal riešiť u obchodníkov prirážku
„Slovensko má aktuálne historicky najnižšiu mieru nezamestnanosti. Novo vyhlasované podpory pre potravinárov, preto nemôžu obsahovať podmienky zvyšovania počtu kmeňových zamestnancov. Ak má byť slovenské potravinárstvo efektívne a konkurencieschopné, potrebuje investovať do moderných technológií, ktoré prirodzene vyžadujú menej pracovnej sily, ale o to viac kvalifikovanejších ľudí. Ak by na to budúca štátna politika nereflektovala, nielenže sa nepohneme z miesta, ale potravinárstvo a potravinová sebestačnosť Slovenska budú upadať. Potrebné je preto podporovať nielen poľnohospodárov, ale najmä spracovateľský sektor,“ uzavrel Lapšanský.
Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov združuje výrobcov z celého Slovenska. Má viac ako 520 členov od SZČO až po veľké pekárne vo všetkých regiónoch Slovenska. Zamestnávajú viac ako 12 200 pracovníkov.