Pekári sú pobúrení zo zrušenia odvodových úľav pre potravinárov, hrozí skokový nárast cien

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Chlieb, pečivo, pekári
Foto: ilustračné, gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) je pobúrený rozhodnutím Európskej komisie (EK), ktorá odpustenie časti odvodov ponechala iba pre poľnohospodárov.

Uviedla to SPZCC s tým, že komisia takto bezprecedentne zasiahla do domácej podpory a cenotvorby potravín.

Skokový nárast cien

Podľa zväzu boli potravinárske podniky uisťované, že krízový rámec bude predĺžený a rátali s ním aj v kalkuláciách odbytových cien.

Ak sa nenájde adekvátny spôsob podpory, hrozí skokový nárast cien potravín. Výpadok, ktorý spôsobí skončenie krízového rámca odhadujeme len pre náš pekársky sektor na takmer 20 miliónov eur ročne. Na rozdiel od poľnohospodárov totiž potravinári nemajú žiadnu inú formu podpory, ktorou by vedeli kompenzovať mimoriadne zvýšenie personálnych nákladov za posledné dva roky. Najviac by sme privítali systémové riešenie podpory potravinárskeho sektora. Budeme preto v tejto veci komunikovať s ministrom pôdohospodárstva a ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny, aby sme spoločne dokázali nájsť riešenie tejto situácie, ktorú zapríčinilo nepochopiteľné konanie Európskej komisie,“ vysvetlil Milan Lapšanský, predseda predstavenstva SZPCC.

Zrušenie podpory

Podľa Lapšanského bola podpora, ktorú Slovenská republika vo forme odpustenia časti odvodov minulý rok zaviedla, určená prioritne pre potravinársky sektor.

Až 80 % práce pri výrobe chleba, pečiva či koláčov prebieha v noci, cez víkendy a sviatky a odpustenie odvodov malo nárast personálnych nákladov kompenzovať. Náš sektor bude zrušením podpory jedným z najviac zasiahnutých, keďže cena práce u nás tvorí viac ako polovicu celkových nákladov,“ povedal predseda SZPCC.

Najväčší zamestnávateľ

Lapšanský zároveň dodal, že sektor výroby chleba, pečiva a koláčov je najväčším zamestnávateľom slovenského potravinárstva s viac ako 12-tisíc zamestnancami.

Opatrenie na odpustenie odvodov, ktoré pre potravinárov schválil parlament, bolo jedinou formou kompenzácie rapídne zvýšených príspevkov za prácu v noci, cez víkendy a sviatky. Toto opatrenie bolo začiatkom roku 2023 znova naviazané na rastúcu výšku minimálnej mzdy.

Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov združuje výrobcov z celého Slovenska. Má viac ako 520 členov od SZČO až po veľké pekárne vo všetkých regiónoch Slovenska. Zamestnávajú viac ako 12 200 pracovníkov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Lapšanský
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaSZPCC Slovenský zväz pekárov cukrárov a cestovinárov