Slovenskí pekári na štvrtkovom rokovaní so zástupcami agrorezortu ostro vystúpili proti zmenám v zákone o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami.
Vládou schválená novela zákona totiž ohrozuje podľa pekárov ich existenciu, pretože navrhuje vypustiť zo zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami ustanovenie, ktoré zakazuje predaj potravín pod ekonomicky oprávnené náklady. Producenti potravín by tak museli vyrábať aj so stratou. Informoval o tom v piatok výkonný riaditeľ Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) Milan Lapšanský.
Intenzívnejší boj za svoje odvetvie
„Pekárstvo je najohrozenejší sektor celého potravinárstva v krajine. Zmeny v zákone odstraňujú opatrenia chrániace pekárov pred návratom agresívnych obchodných praktík reťazcami používaných v minulosti,“ uviedol Lapšanský.
Aj preto slovenskí pekári začnú podľa Lapšanského samostatne a tvrdšie presadzovať záujmy pekárenského, cukrárenského a cestovinárskeho odvetvia na Slovensku.
Potravinárom hrozí, že budú predávať so stratou. Zo zákona vypadla jedna podmienka a prsty v tom má Korčokov úrad
„Slovenskí pekári, cukrári a cestovinári sa rozhodli intenzívnejšie a samostatne bojovať za svoje odvetvie. Doteraz totiž náš hlas nebolo dostatočne počuť, čo si niektorí vysvetľovali ako našu slabosť. Opak je však pravdou, pekárstvo, cukrárstvo a cestovinárstvo predstavuje až tretinu zamestnancov celého potravinárskeho priemyslu na Slovensku a naše produkty konzumujú Slováci najčastejšie zo všetkých potravinárskych výrobkov,“ doplnil Lapšanský.
Pekári prisľúbili pomoc pri nastavovaní legislatívy
Slovenskí pekári, cukrári a cestovinári zároveň na stretnutí so zástupcom ministerstva prisľúbili pomoc a podporu pri nastavovaní legislatívy a európskych i štátnych podpôr, tak aby boli prospešné pre spotrebiteľov a sebestačnosť krajiny.
Slováci si zrejme za chlieb a rožky v budúcom roku priplatia, dôvodom majú byť zvyšujúce sa mzdy
Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov združuje výrobcov z celého Slovenska. Má takmer 500 členov od SZČO až po veľké pekárne. Členovia zväzu každodenne zabezpečujú väčšinu spotreby pečiva i cukroviniek Slovákov i Sloveniek a zamestnávajú viac ako 12 000 pracovníkov.