Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) má do tohto roka viaceré očakávania, ktoré sa týkajú napríklad nastavenia aktuálnej Spoločnej poľnohospodárskej politiky.
„Podarilo sa nám odbornými argumentami zmierniť jej nie vhodne nastavené znenie a aktuálne sme sa začali spolupodieľať na druhej modifikácii,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.
Dovoz komodít z Ukrajiny
Rovnako chce komora aktívne riešiť tému dovozov komodít z Ukrajiny v snahe viac ochrániť domácich producentov potravín. „Aj rokovanie agropotravinárskych samospráv krajín V4 v decembri vyslalo jasný signál, že EÚ musí prijať jasné riešenie – ale celoeurópskeho charakteru, akým spôsobom systémovo ochraňovať trh Európskej únie a jej spotrebiteľov,“ upozornila.
To fakt? Produkcia údenín na Slovensku dosiahla 270 miliónov eur
SPPK bude podporovať zákaz dovozov vybraných komodít s tým, že chce rozšíriť zoznam výrobkov aj o položky ako vajíčka a hydinové mäso. „Aktívni v tejto téme budeme opäť aj v rámci rokovaní na európskej pôde,“ povedala hovorkyňa SPPK.
Podľa SPPK bude dôležité, ako ministerstvo pôdohospodárstva pretaví štátny rozpočet do štátnych pomocí. „Prioritne treba pokryť, prípadne posilniť, najmä osvedčené schémy – napríklad zelená nafta, refundácia časti poistného, odstraňovanie kadáverov, teda uhynutých zvierat. Zároveň podporujeme aj urýchlené doplatenie priamych a environmentálnych platieb za rok 2023,“ uviedla hovorkyňa agropotravinárov.
Veľká diskusia o cenách potravín
V tomto roku očakáva veľkú diskusiu o cenách potravín, no neutícha ani diskusia o cenách energií, inováciách a investíciách. Problémová téma bude aj odchod ľudí do predčasného dôchodku, ktorý robí starosti aj agropotravinárskemu sektoru.
Vláda zrejme predĺži odvodovú pomoc pre potravinárov, naznačil minister Takáč
„Za potravinársky sektor bude dôležité to, či sa podarí zachovať nižšie odvody. Navrhujeme, aby sa v budúcom roku mohlo zníženie odvodového zaťaženia týkať všetkých potravinárov bez výnimky a z poľnohospodárskych subjektov okrem chovateľov zvierat aj ovocinárov, zeleninárov a vinohradníkov,“ dodala hovorkyňa SPPK.
Zamestnávateľom v potravinárstve a v živočíšnej výrobe od augusta minulého roka dočasne kleslo odvodové zaťaženie. Toto opatrenie schválil parlament koncom júna minulého roka na návrh poslancov za stranu Smer-SD Richarda Takáča a exministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera, keď za ich návrh hlasovalo 101 poslancov. Štát zamestnávateľom odpúšťa časť sociálnych odvodov za ich zamestnancov. Prvýkrát zamestnávateľ neplatil poistné za august vlaňajška a naposledy za január tohto roka. Zamestnávateľ v tomto období platí iba poistné na úrazové poistenie a poistné na garančné poistenie. Odvodová úľava sa počíta z vymeriavacieho základu najviac vo výške 700 eur. Ide o sumu vlaňajšej minimálnej mzdy, pričom táto suma sa použije aj za január tohto roka.