Európska komisia zverejnila nové nariadenia o vínnych výrobkoch.
Dve nové európske nariadenia pomôžu monitorovať pohyb vínnych produktov, osvedčia ich pôvod a charakteristiky a zabezpečia, aby sa vykonali potrebné kontroly s cieľom zabrániť podvodným praktikám alebo ich prípadne pomôcť riešiť. Informovala o tom Európska komisia (EK) na svojej internetovej stránke. Nové nástroje EK sa budú uplatňovať na úrovni členských štátov Európskej únie (EÚ), no budú zahŕňať aj značnú cezhraničnú spoluprácu medzi krajinami.
Hlavným nástrojom bude tzv. sprievodný dokument
Takzvaný „sprievodný dokument (accompanying document)“ je jedným z hlavných nástrojov zavedeným novými nariadeniami, ktoré majú zabezpečiť lepšiu sledovateľnosť vín. „Zásielky vínnych produktov sú povinné nosiť tzv. sprievodný dokument pre všetky dopravné operácie, a to tak na účely spotrebnej dane, ako aj na kontrolu ich súladu s ustanoveniami EÚ. Tento dokument sa môže použiť aj na potvrdenie pôvodu, charakteristických znakov odrody vinnej révy alebo odrody viniča a jeho štatútu chráneného označenia pôvodu alebo chráneného zemepisného označenia, ak je to vhodné,“ vysvetlila Európska komisia.
Ďalšou dôležitou novinkou, ktorá je súčasťou nových nariadení, je zavedenie osvedčenia o víne. To má byť viacúčelovým osvedčením, ktoré možno použiť na osvedčenie o pôvode, zdraví a pravosti vína. Taktiež sa má používať napríklad na zdieľanie špecifických informácií o víne, ako sú registrácia, chránené označenie pôvodu, chránené zemepisné označenie, vinobranie alebo jeho odroda viniča. Európska komisia v novom nariadení uvádza aj snahu o posun vinohradníctva smerom k elektronickým certifikátom s cieľom ukončiť procedúry založené na papierovej dokumentácii a úplne presunúť dokumentáciu do elektronických systémov do konca roka 2020. Toto sa má podľa EK dotýkať všetkých členských štátov.
„Tieto nariadenia zlepšujú jasnosť a súdržnosť súčasných právnych predpisov a spájajú do jedného legislatívneho balíka pravidlá týkajúce sa registra vinohradov, sprievodných dokladov, osvedčovania vinárskych výrobkov, dovozov, registrov, ktoré majú prevádzkovatelia uchovávať, vyhlásení o výrobe a zásobách, ako aj povolení na pestovanie viniča,“ dodala k novým nariadeniam vo vinohradníctve Európska komisia.