Melóny ponúkané na trhoch alebo pri cestách rozhodne nie sú slovenské, upozorňujú potravinári

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Melón
Foto: ilustračné, Thinkstock
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenské melóny ponúkané na trhoch alebo v stánkoch pri cestách a pýšia sa ich pôvodom, rozhodne slovenské nie sú. Uviedla to Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK), ktorá zároveň chce upozorniť spotrebiteľov, aby sa nenechali nalákať na ich kúpu. Obchodník ich v tomto zámerne zavádza.

SPPK dodala, že oslovení slovenskí pestovatelia povedali, že ich melóny ešte len budú kvitnúť alebo sa už začínajú vytvárať drobné plody. Prvé slovenské melóny z tohtoročnej úrody, ktoré sa pestujú voľne na poliach, sa budú zbierať najskôr o mesiac, v polovici júla. Melóny z fóliovníkov prídu na rad o niečo skôr, pravdepodobne začiatkom júla.

Aj ja osobne som sa v týchto dňoch stretol s predajom slovenských melónov pri cestách. Žiadne slovenské melóny to nie sú. Ide o vedomé klamanie zákazníka. Pôvod týchto melónov nepoznáme a môžeme aj oprávnene polemizovať, nakoľko sú bezpečné pre náš organizmus. Melóny z mimoeurópskych krajín sú pestované za iných podmienok ako v Európskej únii,“ povedal Jakub Makovecký zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

Hovorme o sezónnosti

Jozef Šumichrast, podpredseda SPPK doplnil, že ľudia by sa mali zamyslieť nad tým, kedy a ktoré slovenské ovocie a zelenina sa dá v čerstvom stave kúpiť.

Poďme preto viac so zákazníkmi hovoriť o sezónnosti, aby sme viac podporili našu produkciu, nie dovážanú. Prírodu nemôžeme naháňať, aj slovenské melóny potrebujú čas na to, aby zakvitli, narástli a dozreli. Apelujem preto na spotrebiteľov, aby nakupovali s rozumom a nedali sa nachytať,“ zdôraznil Šumichrast a dodal, že vodovým melónom sa hovorí aj ako o zázraku leta. Vďaka nim si vie organizmus doplniť dôležité tekutiny, minerály a vitamíny.

Produkcia melónov na Slovensku

Slovensko nie je sebestačné v produkcii melónov. SPPK dodala, že poľnohospodárov, ktorí sa dnes ešte stále venujú tomuto artiklu poľnohospodárskej produkcie, zostalo už len torzo. Podľa Komoditnej situačnej a výhľadovej správy za zeleninu sme v roku 2022 pestovali dyňu červenú na výmere 83 hektárov pri produkcii 3573 ton.

Melón cukrový sme zbierali len z 25 hektárov pri produkcii 306 ton. Ekonomika pestovania nepustí, viaceré firmy v minulosti skončili s produkciou melónov pre nárast dovozov lacných melónov zo zahraničia, ktoré dozrievajú aj podstatne skôr. Potvrdzujú to aj údaje zo Štatistického úradu SR.

Kým v roku 2010 sa na Slovensko doviezli melóny v hodnote 10 mil. eur, v roku 2020 sa dovoz takmer zdvojnásobil na hodnotu 18,7 mil. eur. Vlani sa rastúci trend dovozov melónov ešte viac zvýšil. Zahraničných melónov sa k nám doviezlo za viac ako 35,5 mil. eur. Z európskych krajín dominujú importy najmä zo Španielska, Maďarska a Grécka,“ zhrnula Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana HoléciováJozef Šumichrast
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaSlovenska poľnohospodárska univerzita v NitreSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komoraŠtatistický úrad SR