Zástupcovia farmárov dnes (stredu 20. 2. 2019) rokujú na Úrade vlády s ministrami. Vláde chcú predstaviť svoje požiadavky. Frmári tvrdia, že od roku 2016, keď na problémy upozornili prvýkrát, sa nezmenilo nič. Ministerka pôdohospodárstva zase protesty označuje za vykopávanie otvorených dverí.
„Musím povedať, že ako podpredsedníčka vlády, ministerka a členka SNS si nemyslím, že na vládu by mali chodiť takíto ľudia. Je to však legitímne právo zavolať na vládu kohokoľvek. Z môjho pohľadu sú však na rokovanie vlády pozvaní ľudia prepojení na kriminálne prostredie. Premiér a ostatní by nemali legitimizovať takýchto ľudí. Tvária sa apoliticky, ale takmer každý z nich je členom politickej strany,“ uviedla v stredu Gabriela Matečná.
Ministerstvo podľa Matečnej urobilo rozsiahle protikorupčné opatrenia a zefektívnilo chod všetkých svojich inštitúcií. Pozemkové úpravy, teda zákon o vlastníctve pozemkov sa pripravuje a v pláne je aj zastropovanie platieb, ktoré je súčasťou plánu spoločnej hospodárskej politiky EÚ. Opäť označila farmárov za aktivitu opozície.
„Niektorí z nich ani farmármi nie sú, lebo nemajú ani meter štvorcový pôdy. Niektorí zase majú tisíce hektárov a dostávajú miliónové podpory. Tvrdia, že nevedia živiť svoje firmy- tie traktory, na ktorých prišli, stoja aj 150- tisíc eur. Cesta na ňom do Bratislavy musela stáť aj 6000 eur,“ vytýka farmárom ministerka.
„Nie som stotožnená s tým, že legitimizujeme ľudí, ktorí sa iným vyhrážali zabitím, alebo si na iných objednali nástražné výbušné systémy,“ hovorí Gabriela Matečná. Narážala tým nielen na známy spor Františka Oravca a spoločnosti ESIN Group, ale aj na dávnejší incident „hovorcu“ farmárov Patrika Magdoška. Ten sa mal v roku 2012 vyhrážať istému Mariánovi A., že ak sa mu neospravedlní, zabije ho. Magdoškov spor vtedy skončil zmierom oboch strán a pokutou vo výške niekoľko stoviek eur.