Kľúčovým problémom potravinárov sú ich vysoké výrobné náklady na produkciu slovenských potravín. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.
Dopady inflácie
Nové vedenie ministerstva a budúca vláda budú musieť riešiť dopady inflácie a energetickej krízy na agropotravinársky sektor.
Potravinárske firmy sú blízko toho, aby za svojich zamestnancov neplatili časť odvodov
Dôležitou témou je taktiež podľa komory dovoz ukrajinského obilia a výrazné cenové výkyvy na európskom trhu, ktoré tieto importy spôsobili.
Preto sa SPPK zúčastní pripravovaného protestu agropotravinárov z Vyšehradského regiónu, ktorý sa uskutoční v Bruseli 23. mája.
Dovoz ukrajinských komodít
Komora chce spoločne aj s ďalšími európskymi výrobcami potravín poukázať na negatíva, ktoré nežiaduce dovozy ukrajinských komodít spôsobujú a zároveň navrhnúť riešenia, ako zmierniť finančné straty poľnohospodárov a zároveň pomôcť ukrajinským poľnohospodárom.
Zväz pekárov vyzýva poslancov k podpore kompenzácie zvýšených príplatkov za prácu v noci, cez víkendy a počas sviatkov
Taktiež je prioritou SPPK modifikácia strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Slovenskí poľnohospodári a potravinári podľa týchto pravidiel od nového roka zelenším spôsobom vyrábajú potraviny, chovajú zvieratá a pestujú plodiny.
SPPK upozorňuje, že v niektorých oblastiach, najmä v rámci ekoschém, sú pravidlá nastavené až príliš zeleno, čo agropotravinári v praxi budú mať problém splniť. „Aj preto sa budeme snažiť na európskej úrovni presadiť to, aby sa tieto pravidlá prispôsobili stavu slovenského poľnohospodárstva a jeho realite,“ upresnila Holéciová.
Problémy agropotravinárskeho odvetvia
Podľa SPPK je nutné už dnes, pred zostavením úradníckej vlády a následne aj pred blížiacimi sa predčasnými parlamentnými voľbami, hovoriť o hlavných problémoch a výzvach, ktorým agropotravinárske odvetvie na Slovensku musí čeliť.
SPPK chce začať intenzívne diskusie s predstaviteľmi relevantných politických strán, ktoré sa budú uchádzať o priazeň voličov v predčasných parlamentných voľbách. Zhodli sa na tom delegáti valného zhromaždenia SPPK, ktoré sa konalo 11. mája v Nitre.
Pre poľnohospodárov a potravinárov je prioritou, aby sa pokúsili presvedčiť politikov o mimoriadnom význame agropotravinárskeho odvetvia, ktoré sa aj v skutočnosti, nielen na papieri, musí stať strategickým odvetvím národného hospodárstva SR.