Európska komisia odklepla Štátnej veterinárnej a potravinovej správe SR (ŠVPS SR) grant na testovanie kvality olejov dovážaných na slovenský trh a predávaných pod rovnakou značkou v zahraničí. Projekt vo výške 335-tisíc eur zastrešuje štát 50 percentami.
Špeciálne prístrojové vybavenie
Ako ďalej informuje Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na svojej webovej stránke, ŠVPS SR z prostriedkov financovala nákup špeciálneho prístrojového vybavenia a ďalších pomocných analytických zariadení. Prístroje umožňujú potravinovým inšpektorom detailnejšie zanalyzovať zloženie rôznych druhov olejov a tým odhaliť, či sa ich obsah stotožňuje s kvalitou, ktorú ich výrobcovia sľubujú na obale.
Opozícia súhlasí so zvýšením podielu slovenských potravín v obchodoch, SNS mala dostatok času
Dôležitou skupinou testovaných produktov sú extra panenské olivové oleje, ktoré patria medzi často falšované potraviny. Falšované olivové oleje sú nelegálne zmiešavané s lacnejším rafinovaným olivovým olejom alebo olejom zo semien či výliskov.
Takýto olej, neprávom vydávaný za extra panenský, dokážu inšpektori odhaliť prostredníctvom získaného prístroja. Agrorezort tak bojuje proti dvojakej kvalite potravín, ktorá je od minulého roka považovaná v celej EÚ za nekalú a postihovateľnú obchodnú praktiku.
Testovanie v akreditovanom laboratóriu
ŠVPS SR má už za sebou prípravnú fázu projektu, počas ktorej vyvíjala analytické metódy na stanovenie kvality olejov. Laboratórnym analýzam postupne podrobuje vzorky olejov, ktoré získala na nemeckom, rakúskom a slovenskom trhu. Testovanie prebieha v akreditovanom laboratóriu Veterinárneho a potravinového ústavu v Bratislave.
Slovenská národná strana chce do roku 2030 zvýšiť podiel slovenských potravín v obchodoch
„Výsledné zistenia predstavíme na spoločnom stretnutí členských štátov EÚ. S výsledkami testov budú konfrontovaní aj samotní výrobcovia olejov. V prípade závažných zistení môžu by sankcionovaní pokutou až do výšky 4 percent z ich ročného obratu,“ upozornil ústredný riaditeľ ŠVPS SR Jozef Bíreš.
„Výrobcovia už nemôžu beztrestne upravovať zloženie podľa toho, či potraviny vyrábajú pre východnú alebo západnú časť Európy. Vďaka iniciatíve agrorezortu a SNS sa dvojaká kvalita potravín stala vlani v celej EÚ nekalou obchodnou praktikou, za ktorú hrozia vysoké pokuty,“ uzavrela vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.