Únia hydinárov Slovenska (ÚHS) v súvislosti s výskytom vtáčej chrípky na niektorých miestach Slovenska (na Záhorí, v Devínskej Novej Vsi, Gerlachove) apeluje hlavne na drobnochovateľov, aby dodržiavali všetky potrebné opatrenia. Tie sa týkajú najmä zamedzenia prístupu voľne žijúcich vtákov na ich dvory a ich kontaktu s hydinou a tiež krmivom.
Na štrkovisku Oširid pri Sekuliach našli 70 mŕtvych labutí, na vine je vtáčia chrípka (foto)
V prípade výskytu choroby sa vytvára bezpečnostné pásmo v okruhu niekoľko kilometrov a ak je v ňom veľkoproducent hydinového mäsa či vajec, vznikajú vážne problémy s ich distribúciou a vôbec s celkovým chodom farmy.
„Vtáčia chrípka je nočnou morou každého chovateľa hydiny, o veľkochovoch to platí dvojnásobne. Aj preto na všetkých hydinových farmách na Slovensku platia v tomto období rizika výskytu vtáčej chrípky sprísnené prevádzkovo-hygienické opatrenia,“ dodal tlačový tajomník ÚHS Ľubomír Urban.
Vtáčia chrípka (aviárna influenza)
… je ochorenie, ktoré postihuje voľne žijúce, ako aj domáce vtáky. V EÚ sa od roku 2006 vyskytuje väčšinou sezónne počas zimného obdobia (v mesiacoch október až marec).
Vírus aviárnej influenzy je šírený predovšetkým voľne žijúcimi sťahovavými vtákmi. Do EÚ býva každoročne sezónne zavlečený vtákmi, ktoré tiahnu z ázijských oblastí a zo severu cez Európu smerom na juh do Afriky. V EÚ sú zavedené veľmi prísne veterinárne opatrenia.
Ich cieľom je zabrániť šíreniu vírusu z voľne žijúceho vtáctva na hydinu a obmedziť výskyt ohnísk u hydiny. Ak sa v chove vyskytne ohnisko, vtáky musia byť utratené a prijímajú sa veterinárne opatrenia.