Kým vlani sa za prvé štyri mesiace na Slovensko doviezlo 12,9 tisíc ton syrov a tvarohu za 43,4 mil. eur, v tomto roku sa dovozy od januára do apríla výrazne zvýšili na úroveň 14,9 tis. ton v hodnote 51,3 mil. eur.
Segment syrov a tvarohu zaznamenal z mliečneho sektoru najväčší prepad medzi dovozmi za oba roky. Dovozy syrov a tvarohu na Slovensko stúpajú za ostatné roky v miliónoch eur. Informoval o tom tento týždeň prezident Slovenského mliekarenského zväzu Stanislav Voskár.
Zle je na tom celý mliečny sektor
Podobne negatívne vplyvy zo strany dovozových výrobkov pociťuje podľa Stanislava Voskára žiaľ dlhodobo celý mliečny sektor na Slovensku.
„Kým v roku 2019 sa k nám za prvé štyri mesiace doviezlo 55 tisíc ton mlieka a mliečnych výrobkov v hodnote 94,5 mil. eur, v tomto roku k nám kamióny doviezli už 57 tisíc ton mlieka a mliečnych výrobkov za 102,3 mil. eur,“ dodal Voskár.
SPPK vyzýva na prijatie opatrení
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK), jej výrobné a spracovateľské zväzy a združenia, vyzývajú aj na základe týchto výsledkov vládu SR a Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, aby urýchlene prijali systémové opatrenia na stabilizáciu agropotravinárstva a jeho postupné zvyšovanie konkurencieschopnosti na jednotnom európskom trhu.
„Slovenskí poľnohospodári a potravinári sú maximálne znepokojení vývojom zahraničného obchodu s agropotravinárskymi komoditami. Kým ešte v roku 2018 k nám potraviny vozilo 700 kamiónov počas každého pracovného dňa, dnes je to už 823 kamiónov plne naložených zahraničnými potravinami,“ povedal tento týždeň predseda SPPK Emil Macho.