Svetové ceny potravín klesli tretí mesiac po sebe. Index cien potravín FAO dosiahol v júni v priemere 154,2 bodu, čo je o 2,3 percenta menej ako v máji. Aktuálna hodnota indexu je o 23,1 percenta vyššia ako v rovnakom období v minulom roku.
Za júnovým poklesom sú najmä nižšie medzinárodné ceny rastlinných olejov, obilnín a cukru. Ceny mliečnych výrobkov a mäsa naopak rástli. Informoval o tom Matej Korpáš z tlačového odboru Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) na webovej stránke SPPK.
Vyššie ceny pšenice o 48,5 percenta
Index cien obilnín mal v júni v priemere o 4,1 percenta menej ako v máji. Hodnota indexu je ale o 27,6 percenta nad úrovňou z minulého roka. Po takmer rekordnej úrovni v máji klesli medzinárodné ceny pšenice o 5,7 percenta.
„Ceny sú však stále o 48,5 percenta vyššie ako v minulom roku. Júnový pokles bol spôsobený sezónnou dostupnosťou novej úrody na severnej pologuli, zlepšenými podmienkami pri plodinách u niektorých veľkých producentov vrátane Kanady, lepšími vyhliadkami produkcie v Ruskej federácii a pomalším globálnym dopytom po dovoze,“ uvádza Korpáš.
Ceny kukurice a obilia sú nižšie
Medzinárodné ceny hrubého obilia v júni klesli o 4,1 percenta. Minulý rok však boli o 18,4 percenta percenta nižšie. Úroda kukurice napredovala v Argentíne a Brazílii, dobré podmienky boli aj v Spojených štátoch amerických, vďaka čomu sú ceny o 3,5 percenta nižšie ako v máji.
Tohtoročnú úrodu ohrozujú extrémne suchá, poľnohospodári hovoria o najhoršej sezóne za posledných päť rokov
Ceny ďalších hrubozrnných obilnín klesli v júni o 4,1 percenta a jačmeňa o 6,1 percenta. Dopyt po najžiadanejších druhoch ryže si udržal rastúci trend pri medzinárodných cenách ryže.
Nahor išli ceny masla a mlieka
Index cien rastlinných olejov v júni zaznamenal medzimesačný pokles o 7,6 percenta. „Pokles zabezpečili nižšie ceny palmového, slnečnicového, sójového a repkového oleja. Medzinárodné ceny palmového oleja v júni klesali už tretí mesiac po sebe,“ dopĺňa Korpáš.
Index cien mliečnych výrobkov mal v júni v priemere o 4,1 percenta viac ako v máji. Medziročne je však hodnota indexu o 24,9 percenta vyššia. Najviac vzrástli ceny syra pre prudký nárast dopytu, ale tiež vlnou horúčav začiatkom leta, ktoré ovplyvnili relatívne nízku produkciu mlieka v Európe.
Svetové ceny sušeného mlieka sa zvýšili najmä pre silný dopyt po dovoze. Vzrástla aj cena masla a to pre neistotu na trhu ohľadom dodávok mlieka.
Zdraželi všetky druhy mäsa
Index cien mäsa mal v júni v priemere o 1,7 percenta viac ako v predchádzajúcom mesiaci, pričom ide o ďalší rekord, ktorý je medziročne vyšší o 12,7 percenta.
Takmer polovica Britov pre vysoké ceny zredukovala výdavky na potraviny
„Zvýšili sa ceny všetkých druhov mäsa. Ceny hydiny dosiahli historické maximum a to najmä pre vojnu na Ukrajine a vypuknutie vtáčej chrípky na severnej pologuli. Ceny hovädzieho mäsa mierne vzrástli, keďže Čína zrušila dovozné obmedzenia na nákupy z Brazílie. Ceny bravčového mäsa rovnako mierne vzrástli v dôsledku vyššieho dovozu niekoľkých popredných dovozcov pri pokračujúcich nízkych nákupoch Číny. Medzinárodné ceny ovčieho mäsa sa tiež zvýšili vďaka nižším exportovateľným objemom z Nového Zélandu,“ konštatuje Korpáš.
Cena cukru klesla
Index cien cukru dosiahol v júni o 2,6 percenta menej ako v máji a ide tak o druhý mesiac poklesu po sebe. Hodnota indexu je zároveň najnižšia od februára.
„Spomalenie globálneho ekonomického rastu v júni zasiahlo medzinárodný dopyt po cukre a cenové ponuky. Oslabenie brazílskeho realu voči americkému doláru a nižšie ceny etanolu v Brazílii podnietili výrobcov, aby zvýšili výrobu cukru, čo prispelo k vyšším dodávkam a aj nižším svetovým cenám cukru. Neistoty týkajúce sa výsledkov aktuálnej sezóny v Brazílii však zabránili výraznejšiemu poklesu cien,“ uzavrel Korpáš.