- aktualizované 27. júla, 14:59
Ruský vodca Vladimir Putin vo štvrtok vyhlásil, že v najbližších mesiacoch Moskva dodá africkým krajinám zadarmo 25 až 50-tisíc ton obilia a taktiež pokryje náklady na prepravu.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Ako na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol kanál Nexta, šéf Kremľa to povedal na summite s africkými lídrami v Petrohrade.
Obvinenia z krádeže obilia
Putin nespomenul pôvod obilia, ktoré chce zdarma poslať do Afriky. Rusko v doterajšom priebehu vojny na Ukrajine viackrát čelilo obvineniam, že ukradlo tisíce ton ukrajinského obilia a odviezlo ho do Ruska.
Momentálna situácia s ukrajinským obilím narúša vnútorný trh Slovenska, tvrdí minister Bíreš
Ako podotkol kanál Nexta, Putin si takto „chce kúpiť lojalitu Afričanov vďaka obiliu ukradnutému z južných oblastí Ukrajiny“. Rusko taktiež odpustilo Somálsku dlhy v celkovej výške viac ako 690 miliónov dolárov.
Africká únia vyzvala na obnovenie dohody
Africká únia vo štvrtok vyzvala na urýchlené obnovenie dohody sprostredkovanej Organizáciou Spojených národov (OSN), ktorá umožňovala Ukrajine vyvážať milióny ton obilia a ktorú zrušili na žiadosť Ruska. Informoval o tom portál Politico.
Zničené obilie v ukrajinských prístavoch by nakŕmilo 270-tisíc ľudí počas celého roka. Jedlo nie je zbraň, odkazuje OSN
„Problém obilia a hnojív sa týka všetkých,“ povedal pre ruskú štátnu tlačovú agentúru RIA Novosti prezident ostrovného štátu Komory Azali Assoumani, ktorý je zároveň predsedom 55-člennej Africkej únie.
Putin minulý týždeň odstúpil od čiernomorskej obilnej iniciatívy, ktorá umožňovala Ukrajine vyvážať obilie a olejniny cez tri ukrajinské prístavy na pobreží Čierneho mora, Odesu, Čornomorsk a Južnyj/Pivdennyj.
Rusko, ktoré vedie už 17 mesiacov plnohodnotnú vojnu proti Ukrajine, odvtedy spustilo sériu leteckých útokov na prístavné zariadenia a opätovne zaviedlo námornú blokádu, čím sa krajiny, ktoré potrebujú dovážať potraviny, stali závislejšími od Ruska a zvýšilo sa riziko, že budú hladovať.
Výzva na mierovú koexistenciu
Predseda Africkej únie (AÚ) Azali Assoumani taktiež vo štvrtok vyzval na „mierovú koexistenciu“ Ruska a Ukrajiny. Na summite povedal, že je to nevyhnutné pre ľudí závislých od exportu potravín z oboch krajín. Predseda AÚ sa takto vyjadril, keď na pódiu bol spoločne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Informoval o tom portál Sky News.
Ruský vodca sa s africkými lídrami stretol v snahe o posilnenie zväzkov s Afrikou v období ruskej invázie na Ukrajinu. Avšak Assoumani konštatoval, že africkí lídri „nezatvoria oči pred týmto problémom, … pretože ide o dve krajiny, s ktorými máme partnerstvo“.
Summit Rusko-Afrika sa koná po tom, ako Putin vycúval z účasti na budúcomesačnom summite BRICS v Juhoafrickej republike (JAR), kde by mu hrozilo zatknutie. Medzinárodný trestný súd (ICC) totiž vydal na Putina zatykač pre vojnové zločiny, pričom JAR je signatárom dohody, ktorou ICC vznikol.
(1 EUR = 1,1059 USD)