Spoločnosť Volkswagen Slovakia ukončila fázu obrovských investícií a niekoľkoročné obdobie viacerých nábehov, v roku 2019 nastal pre automobilku čas intenzívne sa sústrediť na sériovú výrobu s jasným zreteľom na cieľ značky a zvýšiť efektivitu podniku do roku 2025 o 30 %.
Cieľ je získať výrobu ďalšieho modelu
Ako ďalej v rámci hodnotenia roku 2019 pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa spoločnosti Lucia Makayová, fabrika si predsavzala naplniť cieľ zvýšenia efektivity z veľkej časti už v rokoch 2019 a 2020. Cieľom Volkswagen Slovakia pritom podľa nej stále zostáva získať výrobu ďalšieho modelu.
V médiách sa dlhodobo hovorí o možnosti priniesť do Bratislavy výrobu novej generácie modelov Passat a sesterskej Škody Superb. Podľa posledných informácií sa rozhodnutie odložilo na február budúceho roka.
Jazdené autá ponúkané v SR mladnú, výraznejšie pribúdajú aj hybridy a elektromobily
Dovtedy sa totiž má skupina Volkswagen rozhodnúť, či zrealizuje svoj pôvodný investičný zámer postaviť novú multibrandovú fabriku v Turecku. Ak napokon padne verdikt, že sa turecká investícia realizovať nebude, favoritom pre výrobu Passatu a Superbu má byť práve Bratislava.
Výzva k väčšej stabilite
Volkswagen Slovakia podľa Makayovej celý rok apeloval na zlepšenie podnikateľského prostredia a vyzýval k väčšej stabilite a predvídateľnosti pri prijímaní zákonov.
„Napriek intenzívnej snahe mnohých podnikateľských subjektov a konštruktívnym návrhom na zlepšenie podnikateľského prostredia zo strany zamestnávateľov k pozitívnym rozhodnutiam neprišlo. Práve naopak, boli schválené viaceré zákonné úpravy, ktoré výrazne zaťažujú rozpočty firiem a navyšujú ich personálne náklady, čím sa znižuje ich konkurencieschopnosť. Ide napríklad o rekreačné poukazy, ďalšie zvyšovanie príplatkov aj v súvislosti so zvyšujúcou sa minimálnou mzdou a podobne,“ skonštatovala.
Automobilka by podľa nej privítala opatrenia, ktoré zlepšia podnikateľské prostredie na Slovensku, a tým podporia stabilitu pracovných miest. Ako príklad uviedla zníženie odvodového zaťaženia na strane zamestnávateľa, ako aj zamestnancov, či zvýšenie flexibility pracovnej sily.
Výroba Škoda Karoq
V roku 2019 Volkswagen Slovakia odštartoval sériovú výrobu modelu Porsche Cayenne Coupé. „Model Audi Q7 prešiel faceliftom a v segmente malých mestských vozidiel (New Small Family) sme začali vyrábať vynovený Volkswagen e-up! s dvojnásobným dojazdom a elektrický motor dostali koncom roka aj „súrodenci“ z rovnakého segmentu – Škoda Citigoe iV a Seat Mii electric,“ priblížila zmeny vo výrobe Makayová.
Volkswagen chce už do roku 2023 vyrobiť milión elektrických áut svojej vlajkovej značky
Koncom roka sa rozhodlo o presunutí časti výroby modelu Škoda Karoq do Bratislavy. Tá bude integrovaná do existujúcej linky segmentu malých mestských vozidiel, z ktorej schádza aj ďalší model tejto značky – elektrická Škoda Citigoe iV. Výroba karosérií a lakovanie Škoda Karoq sa bude naďalej realizovať v materskom závode Kvasiny.
„Následne budú ako tzv. MKD vozidlá (Medium Knocked Down) prevezené do Bratislavy, kde sa uskutoční kompletná montáž. Štart produkcie je plánovaný na jeseň 2020,“ objasnila hovorkyňa.
Zmeny v zamestnanosti
Čo sa týka zamestnanosti, v prvom polroku 2019 nastala vo Volkswagen Slovakia úprava zmenových modelov v dvoch výrobných segmentoch. V segmente SUV vozidiel sa v marci vrátili k štandardnému 3-zmennému modelu, predchádzajúci tzv. kontinuálny model zmennosti bol zavedený dočasne. V segmente malých mestských vozidiel sa v júni uskutočnila úprava z dvojzmennej prevádzky na jednozmennú.
„K zmenám prišlo z dôvodu zmenených rámcových podmienok, ukončenia rozsiahlej fázy nábehov, efektívneho využitia investícií a zvýšenej technickej kapacity liniek, ako aj v súvislosti so zámerom značky Volkswagen zefektívniť chod firmy do roku 2025 o 30 %,“ vysvetlila Makayová.
Taktiež doplnila, že v novej kolektívnej zmluve platnej od 1. septembra 2019 bola spolu s navýšením tarifných miezd dohodnutá aj garancia zabezpečenia zamestnanosti na najbližších päť rokov, v rámci ktorej sa spoločnosť zaviazala neuplatňovať skončenie pracovného pomeru z organizačných dôvodov a nadbytočnosti.
Vyrobili viac ako päť miliónov áut
„V oprávnených situáciách bude zamestnávateľ po dohode s odborovou organizáciou využívať pre zachovanie zamestnanosti vopred odsúhlasené nástroje flexibility ako skrátený pracovný týždeň, konto pracovného času či náhradu mzdy v prípade prekážky na strane zamestnávateľa,“ dodala hovorkyňa. Aktuálne automobilka neprijíma nových zamestnancov.
Končiaci sa rok bol v produkcii aj predaji áut stabilný, u firiem však bolo cítiť opatrnosť
Volkswagen Slovakia vyrobil na Slovensku od roku 1991 viac ako 5,5 milióna vozidiel. Je pilierom slovenského exportu, najväčším súkromným zamestnávateľom v krajine a spolu so svojimi zamestnancami aj najväčším prispievateľom do verejných rozpočtov.
Spoločnosť preinvestovala na Slovensku od svojho vzniku už vyše 4,5 mld. eur. Vyrába automobily Volkswagen Touareg, Audi Q7, Audi Q8, Porsche Cayenne, Porsche Cayenne Coupé, Volkswagen up!, Volkswagen e-up!, SEAT Mii, Škoda Citigo. Okrem vozidiel produkuje prevodovky, komponenty pre prevodovky a podvozky, ako aj zariadenia používané pri výrobe vozidiel.