ODPORÚČAME:
Richarda Sulíka by mal nahradiť Pavol Hrušovský
Reformu daní a odvodov vláda zmietla zo stola
OBRAZOM: Vzostup a pád vlády Ivety Radičovej
František Šebej vystúpil z OKS
Sociológ: Radičová mala váhu ako premiérka, ale o to prišla
V termíne predčasných volieb, 10. marca 2012, na ktorom sa dohodli koaličné strany SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd s opozičným Smerom-SD, je zvyčajne na veľkej časti Slovenska chladné počasie.
Zároveň vo volebný týždeň od pondelka 5. marca do nedele 11. marca budú v troch krajoch – Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom jarné školské prázdniny.
„Iste aj počasie môže ovplyvniť účasť, ale podstatnejším je fakt, že voliči nemajú radi predčasné voľby, ktoré sú – navyše – podľa mnohých úplne zbytočné,“ konštatovala pre SITA Gyárfášová.
Druhým vážnym dôvodom pravdepodobného malého záujmu voličov o predčasné parlamentné voľby je podľa O. Gyárfášovej z Inštitútu pre verejné otázky absencia silnej témy volebnej súťaže. „Nejaký čas to iste bude hra na ‚čierneho Petra‘ – kto je zodpovedný za rozpad vlády. Ale to ako volebná mobilizačná agenda nestačí. Niektorí očakávajú, že ňou môže byť euroval. Politici však budú musieť nájsť spôsob, ako túto sofistikovanú komplexnú tému prerozprávať voličom a aj ako sa vymedziť voči svojim konkurentom,“ tvrdí Oľga Gyárfášová. Myslí si zároveň, že „v najbližších týždňoch budeme svedkami hľadania témy volieb – o čom vlastne predčasné voľby 10. marca 2012 budú.“
Krátky čas na kampaň, s ktorou nikto vopred nepočítal, podľa sociologičky „nahráva etablovaným stranám, ktoré sa môžu oprieť o svojich stabilných voličov, ale aj o existujúcu infraštruktúru v regiónoch a v neposlednom rade aj o overených sponzorov.“ Upozornila pritom, že nová strana potrebuje na svoje riadne zviditeľnenie približne rok. „Takže nové strany budú mať ťažšiu štartovaciu pozíciu a dá sa očakávať, že na svoje presadenie sa budú ‚nasadzovať‘ razantnejšie témy a netradičné spôsoby komunikácie s potenciálnymi voličmi,“ dodala pre SITA Oľga Gyárfášová.
OBRAZOM: Hlasovanie poslancov, ktoré položilo vládu
Voľby a školské prázdniny
V sobotu 10. marca budúceho roka si lídri parlamentných strán vybrali ako termín konania predčasných volieb po utorkovom páde vlády Ivety Radičovej. Výber tohto termínu však môže ovplyvniť volebnú účasť v troch z ôsmich slovenských krajov. V tomto termíne totiž budú v Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom kraji jarné prázdniny. Ministerstvo školstva ich určilo na týždeň od 5. do 9. marca, deti nastupujú do školy v pondelok 12. marca.Na Slovensku je takmer 750-tisíc žiakov základných a stredných škôl, rodičia časti z nich si zvyknú v tomto termíne vyberať dovolenky a trávia ich s deťmi na lyžiarskych svahoch či v prírode mimo miesta trvalého bydliska.
Politológ Ján Baránek agentúre SITA potvrdil, že tento fakt môže ovplyvniť voličskú účasť v spomínaných troch krajoch.
„Málokto z tých, ktorí budú odcestovaní, si so sebou bude brať voličský preukaz. Volebnú účasť to teda môže ovplyvniť, i keď nie úplne zásadným spôsobom, „ povedal Baránek s tým, že toto je ďalší dôvod, pre ktorý si myslí, že termín volieb nie je vhodný.
Astronomicky bude totiž podľa neho v tom čase ešte zima a aj z hľadiska kampane to bude pre politické strany náročné, lebo očakávané klimatické podmienky – možný sneh, ľad alebo blato – určite nebudú motivovať ľudí, aby prišli a zaujímali sa o prezentáciu strán.