TUNIS 27. októbra (WEBNOVINY) – Sekulárna strana Hlas Tuniska (Nidáa Túnis) zvíťazila podľa predbežných výsledkov v parlamentných voľbách, ktoré sa konali v nedeľu v Tunisku.
Zoskupenie, ktoré vedie 87-ročný politický veterán al-Bádží Káid as-Sabsí, získalo 80 kresiel v 217-člennom parlamente. Umiernené proislamské Hnutie obrody (Harakat an-Nahda) bude mať v zákonodarnom zbore 67 kresiel. Volebná komisia by mala konečné oficiálne výsledky vyhlásilťv pondelok poobede.
O kreslá v parlamente sa uchádzalo 13 000 kandidátov z 90 strán. Ak úrady potvrdia predbežné výsledky, bude to pre islamistov značná strata, keďže vo voľbách v roku 2011 získali až 90 mandátov. Víťazná strana bude musieť vytvoriť vládnu koalíciu, čo by podľa analytikov mohlo trvať aj niekoľko týždňov. Sformovanie novej vlády by mohli oddialiť aj prezidentské voľby, ktoré sa budú konať 23. novembra.
Jedným z uchádzačov je pritom aj vodca Hlasu Tuniska al-Bádží Káid as-Sabsí. Ten hovorí o vytvorení „moderného“ štátu a tvrdí, že islamisti by pokrok krajiny brzdili.
Hnutie obrody uznalo svoju porážku
Proislamské Hnutie obrody (Harakat an-Nahda), ktoré v uplynulých rokoch dominovalo politickej scéne v Tunisku, ešte pred zverejnením oficiálnych výsledkov nedeľňajších parlamentných volieb uznalo svoju porážku a zablahoželalo k víťazstvu protivníkom zo sekulárnej strany Hlas Tuniska (Nidáa Túnis).
Podľa vyjadrenia jedného z vysokých predstaviteľov pre agentúru Reuters hnutie prehru „prijíma“, na druhej strane však opätovne vyzýva na vytvorenie „vlády jednoty v záujme krajiny“. Umiernení islamisti tak potvrdzujú svoj záujem o vytvorenie vládnej koalície, ktorej by mali byť súčasťou.
Cieľom volieb bolo zavŕšenie prechodu k demokracii
Cieľom parlamentných volieb bolo zavŕšiť demokratický proces, ktorý sa začal revolúciu a zvrhnutím dlhoročného diktátora Zajna al-Ábidína bin Alího počas prvej z revolúcií takzvanej Arabskej jari v roku 2011.
Hlasovanie mnohí považovali za test demokracie po januárovom schválení novej ústavy Nová vláda bude čeliť výzvam, ako sú slabá ekonomika, nestáli regionálni susedia ako aj hrozba radikálnych islamistov.