Vojenská vláda v Mjanmarsku v sobotu obmedzila prístup na internet. Stalo sa tak v čase silnejúcich protestov proti jej zásahu, počas ktorého zadržala de-facto líderku Aun Schan Su Ťij a ďalších popredných politikov, vrátane prezidenta Win Mjina.
Používatelia internetu hlásili výrazné spomalenie dátových služieb, najmä od mobilných poskytovateľov.
Zablokované sociálne médiá
Zlyhalo tiež širokopásmové pripojenie. Objavili sa aj správy o poruchách pevnej linky a mobilných hlasových služieb.
Firma Netblocks so sídlom v Londýne, ktorá analyzuje internetové zlyhania, v sobotu popoludní uviedla, že v Mjanmarsku eviduje „takmer úplné vypnutie internetu“, pričom pripojenie kleslo pod 16 percent oproti normálnej úrovni.
Google odmieta platiť za spravodajský obsah a hrozí, že z austrálskeho trhu odíde
Výpadok nasledoval po tom, ako armáda v piatok prikázala zablokovať Twitter a Instagram, keďže mnohí ľudia chceli využiť tieto platformy na šírenie informácií, ktoré armáda považuje za nepravdivé. Cez týždeň už takmer úplne zablokovali Facebook.
V sobotu sa v krajine konali najväčšie protesty proti zásahu armády. Na jednom z nich sa na hlavnej ulici v Rangúne zišlo približne tisíc protestujúcich, medzi nimi zamestnanci tovární a študenti.
Ohavné a nerozvážne rozhodnutie
Organizácia Amnesty International označila vypnutie internetu za „ohavné a nerozvážne rozhodnutie“.
Na okamžité prepustenie politických predstaviteľov vyzvala aj Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN).
Prevrat v Mjanmarsku sa uskutočnil v pondelok. Zosadeniu vlády štátnej kancelárky Aun Schan Su Ťij predchádzali voľby, v ktorých zvíťazila jej Národná liga pre demokraciu.
Armáda však výsledok spochybňovala. Vládu obvinila z volebného podvodu a nečinnosť pri jeho riešení označila za dôvod prevzatia moci.