Zvýšenie DPH sa dotkne širokej škály služieb, vrátane cestovného ruchu. Podľa majiteľa cestovnej kancelárie Daka Davida Gavaľu tento krok ovplyvní najmä ubytovanie a dopravu. Gavaľa uvádza, že hoci sa snažia minimalizovať dopad na klientov, nárast nákladov na ubytovanie a pohonné hmoty by sa časom mohol odzrkadliť v cenách zájazdov.
Podľa reprezentatívneho prieskumu cestovnej kancelárie Daka, realizovaného v septembri 2024 na vzorke 4 000 respondentov, až 75 % Slovákov preferuje poznávacie zájazdy na jeseň. Väčšina z nich uprednostňuje program a kvalitu zájazdu pred cenou. „Napriek potenciálnemu zvýšeniu cien si myslím, že Slováci budú naďalej cestovať. Prieskum ukázal, že cena nie je hlavným rozhodujúcim faktorom pri výbere dovolenky. Kľúčovým je program a kvalita zájazdu,“ uvádza Gavaľa.
Viac ako 57 % opýtaných Slovákov preferuje rozpočet na dovolenku medzi 200 až 500 eurami. To znamená, že akékoľvek zvýšenie cien zájazdov by najviac pocítili ľudia s nižším rozpočtom.
Analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák pre agentúru SITA vysvetlil, že reštaurácie a hotelierstvo boli preradené do najnižšej 5-percentnej kategórie DPH. Avšak aj napriek nižšej DPH môžu ceny vzrásť pre nové náklady, ako sú transakčná daň, daň z príjmov a mzdové požiadavky zamestnancov.
„Z toho dôvodu môžeme predpokladať, že aj ceny v reštauračných a ubytovacích službách zamieria nahor, hoci výrazne jemnejšie než by tomu bolo v prípade najvyššej 23-percentnej DPH,“ povedal analytik. Zároveň predpokladá, že nárast bude postupný, rozložený do dlhšieho časového obdobia a peňaženky spotrebiteľov tak nezasiahne tak výrazne ako zdražovanie vo zvyšných produktových skupinách.
Gavaľa zároveň dodáva, že záujem o poznávacie zájazdy zostáva stabilný, pričom obľúbenými destináciami sú Francúzsko, Taliansko, Rakúsko, Maďarsko, a exotické miesta ako Dubaj či Jordánsko.