Zmeny v bankovom odvode odobril už aj prezident Andrej Kiska

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro bankovky peniaze mince
Ilustračné foto. pixabay.com

Sadzba osobitného odvodu bánk na kalendárne roky 2017 až 2020 sa ponechá na súčasnej úrovni.

Prezident SR Andrej Kiska podpísal novelu zákona o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií. Sadzba osobitného odvodu bánk na kalendárne roky 2017 až 2020 sa podľa novely zákona ponechá na súčasnej úrovni koeficientu 0,2 % zo základu pre výpočet odvodu. Od roku 2021 už novela zákona počíta s nulovou sadzbou odvodu.

Postupné znižovanie odvodu sa ruší
Zároveň sa ruší ustanovenie o tzv. degresii sadzby bankového odvodu v závislosti od dosiahnutia sumy uhradeného odvodu a úrovne definovaného ukazovateľa, ktorým je podiel uhradených odvodov na celkových aktívach bankového sektora SR. Novela zákona nadobudne účinnosť dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov SR.
Osobitný odvod platia banky na Slovensku od roku 2012. Až do roku 2015 bola sadzba osobitného odvodu vo výške 0,4 % a od roku 2015 sa znížila na súčasnú úroveň 0,2 % zo základu pre výpočet odvodu. Banky na Slovensku v súčasnosti platia na riešenie prípadných kríz v budúcnosti už dva príspevky, druhým je príspevok do Národného rezolučného fondu, ktorý vychádza z európskych pravidiel a je približne štyrikrát nižší ako bankový odvod.

NBS hovorí o negatívnom dopade
V bankovom sektore bude mať zrušenie znižovania bankového odvodu podľa NBS negatívny dopad na ziskovosť. Negatívne ovplyvnená tak môže byť aj tvorba kapitálu v bankách a v konečnom dôsledku aj úverovanie reálnej ekonomiky. Celkovo banky podľa NBS zaplatia o 260 mil. eur viac, ako by zaplatili v prípade, ak by sa zákon nemenil. Slovenskej bankovej asociácii nie sú známe žiadne nové skutočnosti, ktoré by opodstatňovali nevyhnutnosť takéhoto zaťaženia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska