Živnostníci a transakčná daň. Bude rozdiel, či si uplatňujú paušálne alebo skutočné výdavky?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SZČO
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo.
Tento článok pre vás načítala AI.

Transakčná daň sa dotkne aj živnostníkov, ktorí uplatňujú paušálne výdavky. Ministerstvo financií SR potvrdilo, že všetci daňovníci vykonávajúci finančné transakcie súvisiace s podnikaním si budú musieť zriadiť transakčný účet a všetky tieto transakcie vykonávať na ňom. „Práva a povinnosti podľa zákona o dani z finančných transakcií sa vzťahujú na živnostníkov ako celok,“ dodalo ministerstvo.

Paušálne a skutočné výdavky

Podnikatelia budú podľa nového zákona musieť vykonávať všetky finančné transakcie súvisiace s podnikaním na transakčnom účte bez ohľadu na to, či si uplatnia paušálne výdavky alebo skutočné výdavky.

„Ak by živnostník vykonával finančné transakcie súvisiace s podnikaním na súkromnom účte, stal by sa súčasne aj platiteľom dane, čo pre neho predstavuje administratívnu záťaž,“ uviedol tlačový odbor ministerstva. Ak živnostník už má zriadený takýto účet, ďalší si zriaďovať nemusí.

Finančná správa bude podľa zákona o centrálnom registri účtov mať prístup k údajom z tohto registra na účel preverenia dodržiavania povinností týkajúcich sa transakčnej dane.

Nenápadný posun znamená 80 miliónov eur

V prípade živnostníka, ktorý pracuje na dohodu len pre jednu firmu na báze trvalého pracovného pomeru, budú debetné transakcie rovnako zdanené, bez ohľadu na zmluvné podmienky.

Zamestnávatelia hodnotia transakčnú daň ako veľmi škodlivú pre slovenskú konkurencieschopnosť. Poukazujú na to, že takúto daň naši konkurenti nemusia platiť, čím Slovensko bude zaostávať za ostatnými európskymi krajinami.

„Jej nebezpečnosť spočíva v ľahkosti, s akou dokážu pomocou tejto dane politici vyťahovať z ekonomiky peniaze pomocou nenápadnej zmeny sadzby. Veď neuplynulo ani 24 hodín od zverejnenia návrhu a už aj prišlo zvýšenie plánovanej sadzby z 0,35 % na 0,4 %. Nenápadný posun o stotinky percenta, ktorý však znamená 80 miliónov eur,” zhodnotil transakčnú daň analytik Martin Vlachynský z INESS.

Dodal, že ako ďalšiu fázu očakáva obnovené ťaženie proti hotovosti, pretože tá sa stane legálnou možnosťou, ako sa tejto dani brániť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Vlachynský
Firmy a inštitúcie Finančná správa SRINESS Inštitút ekonomických a spoločenských analýzMF Ministerstvo financií SR