- aktualizované 10:58
Bankám na Slovensku v prvom polroku klesla ziskovosť. Ako vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska, šesťmesačný zisk bankového sektora sa znížil o 63,7 % na 125,5 mil. eur. Čisté úrokové výnosy, ktoré tvoria najväčšiu časť výnosov bankového sektora, poklesli o 4,4 % na 830 mil. eur. Výraznejšie však stúpla tvorba rezerv a opravných položiek, a to z úrovne 51,1 mil. eur na 239,8 mil. eur.
Najväčšia banka na Slovensku, Slovenská sporiteľňa, zaznamenala dokonca medziročný pokles zisku o 69,3 % na 28,3 mil. eur. VÚB banka evidovala zníženie ziskovosti o 58,9 % na 23,05 mil. eur. Tatra banke klesla polročná ziskovosť takmer o 30 % na 40,1 mil. eur. Aj ČSOB vykázala pokles zisku, a to o 77,4 % na 8,6 mil. eur.
Opravné položky budú rásť aj naďalej
Pod pokles zisku bánk sa podpísal vyšší bankový odvod, ako aj výrazne vyššia tvorba opravných položiek. Potvrdilo to aj finančný riaditeľ Slovenskej sporiteľne Pavel Cetkovský. Sporiteľňa zatiaľ síce nezaznamenala nárast problémových úverov, avšak vytvorili opravné položky na očakávané budúce straty pre pandémiu. „Predpokladáme, že zvýšená tvorba opravných položiek bude pokračovať aj v druhom polroku,“ povedal Cetkovský.
Ako povedal analytik Slovenskej bankovej asociácie Marcel Laznia, za prvý polrok banky zvýšili tvorbu opravných položiek a rezerv viac ako trojnásobne. „Dôvodom tohto vývoja je príprava bánk na možný rast zlyhaných úverov v blízkej budúcnosti. Tie sa aktuálne pohybujú na úrovni 2,9 %,“ skonštatoval Laznia.
Banky sú však pripravené
Avšak Národná banka Slovenska začiatkom júna uviedla, že banky na Slovensku sú na krízu dobre pripravené. Majú dostatok kapitálu a likvidity, čo je podľa centrálnej banky prvý dobrý predpoklad na zdolanie krízy. Rizikom pre banky sú nesplácané úvery, a teda nárast zlyhaných úverov. Vláda prijala rôzne opatrenia, aby tieto zlyhané úvery nezačali rásť hneď. Čiže negatívny jav sa neprejaví okamžite, no národná banka predpokladá, že sa prejaví v budúcom roku.