Ženy zarábajú na Slovensku o takmer pätinu menej ako muži, najväčšie rozdiely sú pritom vo finančníctve a v IT sektore. Vo finančnom vyjadrení to predstavuje menej o 311 eur.
Ako ďalej uvádza analytička WOOD & Company Eva Sadovská na základe údajov zo Štatistického úradu SR, za posledné desaťročie sa tento rozdiel znížil iba minimálne, nakoľko v roku 2013 zarábali ženy o 22,6 % menej ako muži.
Medziročne, teda oproti roku 2021 dokonca prišlo k miernemu nárastu rozdielu platov mužov a žien. „Jedným z dôvodov je kratšia pracovná doba a s ňou súviciaca nižšia suma na výplatnej páske, ktorá sa týka viac žien ako mužov,” dodáva Sadovská.
Priemerné hodinové zárobky
Na podobne veľké platové nerovnosti ale upozorňuje aj Eurostat, ktorý porovnáva priemerné zárobky za hodinu. Podľa týchto dát je rozdiel medzi mzdami mužov a žien takmer osemnásť percent, čo je v rámci EÚ štvrtý najvýraznejší rozdiel.
Rast nominálnych miezd na Slovensku bude aj naďalej pokračovať, zhodli sa bankoví analytici
„Najvýraznejší rozdiel medzi platmi mužov a žien, a to na úrovni 23 až 24 %, je vo veku 35 – 44 rokov. Ženy totiž v určitom veku opúšťajú trh práce v súvislosti s materskou či rodičovskou dovolenkou a to na niekoľko rokov,“ vysvetľuje analytička. K prehlbovaniu platových rozdielov prichádza práve po ich návrate do pracovného života a tieto výraznejšie rozdiely pretrvávajú ešte niekoľko rokov.
Dôvody, prečo ženy zarábajú menej ako muži, vysvetľuje aj Európska komisia. Rozdiel v odmeňovaní žien a mužov je širší a nespočíva len v diskriminácii v odmeňovaní, zahŕňa veľké množstvo nerovností, ktorým ženy čelia v prístupe k práci, služobnému postupu a odmenám.
Systematicky podhodnotené miesta
Ženy oveľa viac ako muži pracujú v relatívne nízko platených odvetviach, ako je starostlivosť, zdravotníctvo a vzdelávanie. Pracovné miesta s vysokým podielom žien sú podľa EÚ systematicky podhodnotené.
Ženy majú viac pracovných hodín týždenne ako muži, ale viac hodín venujú neplatenej práci, čo môže ovplyvniť aj ich voľbu povolania. Postavenie v hierarchii tiež ovplyvňuje výšku platu. „Len menej ako jedna z desiatich generálnych riaditeľov vrcholových spoločností sú ženy,“ konštatuje Európska komisia.
Povolaním s najväčšími rozdielmi v hodinových zárobkoch v EÚ sú manažéri, ženy majú až o 23 % nižšie zárobky ako muži. V niektorých prípadoch ženy zarábajú menej ako muži za rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty, hoci zásada rovnakého odmeňovania je zakotvená v európskych zmluvách už od roku 1957.
„Pri pohľade na jednotlivé odvetvia na Slovensku sú najvýraznejšie rozdiely evidované vo finančných a poisťovacích službách. V tomto odvetví je priemerná mzda ženy o vyše tisícku, teda až o 34,3 % nižšia ako u muža,“ vyzdvihuje Sadovská.
Ako sú na tom v krajinách EÚ?
V oblasti informácií a komunikácie ženy zarábajú o 29,7 % menej ako muži. Naopak, minimálny platový rozdiel bol evidovaný v oblasti dodávky vody a kanalizácie, kde je rozdiel menej ako tri percentá, a v administratívnych službách s rozdielom jedno percento.
Značné rozdiely medzi zarábaním mužov a žien panujú aj v jednotlivých krajinách EÚ. Rozdiely v odmeňovaní mužov a žien sa pohybujú od menej ako 5 % v Luxembursku, Rumunsku, Slovinsku, Poľsku, Belgicku a Taliansku až po viac ako 17 % v Maďarsku, Nemecku, Rakúsku a Estónsku.
Na Slovensku je tento rozdiel podľa európskych štatistík 16,6 %. Vo väčšine krajín sa rozdiely v odmeňovaní žien a mužov za posledných desať rokov znížili.
Na tieto štatistiky sme sa pozreli pri príležitosti Medzinárodného dňa žien, ktorý každoročne pripadá na 8. marca a oslavuje sa po celom svete. Tento medzinárodne uznávaný sviatok zaviedla OSN k výročiu štrajku 40-tisíciek krajčírok z New Yorku v roku 1908, ktoré bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym platom či zlým pracovným podmienkam.