Rast nominálnych miezd na Slovensku bude aj naďalej pokračovať, zhodli sa bankoví analytici

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Mzdy by mali na Slovensku tento rok ešte porásť. Bankoví analytici sa zhodli na tom, že rast nominálnych miezd bude pokračovať naďalej výrazným tempom, i keď úrovne z minulého roka už nedosiahne.

„Pri nami očakávanom raste nominálnych miezd na úrovni okolo 7 %, by vďaka nižšej miere priemernej inflácie na úrovni troch percent, mohli reálne mzdy rásť v tomto roku na úrovni približne 4 %,“ povedal analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš. Z pohľadu mzdových trendov sa nič zásadnejšie nemení, najvyššie zárobky dosahujú zamestnanci najkvalifikovanejších profesií.

Doznievanie minuloročného zvyšovania

„V tomto roku očakávame, že dopyt po pracovníkoch najmenej zarábajúceho odvetvia ubytovacích a stravovacích služieb bude rásť, čo by mohlo priaznivo ovplyvniť aj ich mzdy. Do konca roka by sa mali priblížiť k priemeru 950 eur,“ predpokladá analytik 365 banky Tomáš Boháček. Rast reálnych miezd vo všetkých sektoroch ekonomiky by mal vzhľadom na nízku ponuku na trhu práce pokračovať podľa neho v raste aj tento rok, hoci tempo by už nemuselo byť tak markantné.

„Na rozdiel od minulého roka však už priemerná mzda nedostane dodatočný impulz z verejného sektora,“ pridáva sa analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršnák. Medziročne síce v prvej polovici bude ešte podľa neho doznievať minuloročné septembrové zvýšenie miezd vo verejnom sektore, dynamika rastu miezd sa však už začne citeľnejšie spomaľovať.

„Na úrovne z roku 2021 sa však vyšplhajú najskôr až v druhej polovici roku 2025, resp. na prelome rokov 2025 a 2026,“ konštatuje Koršnák.

Domácnosti vo väčšom komforte

„Návrat k reálnemu rastu miezd posunie domácnosti do komfortnejšej situácie a celková spotreba domácnosti sa v tomto roku vráti do plusu, čo bude jedným z dôvodov prečo bude naša ekonomika rásť vyšším tempom v porovnaní s minulým rokom,“ skonštatoval M. Kočiš.

Očakáva, že HDP Slovenska v tomto roku bude rásť na úrovni 2 %. Na druhej strane ešte dynamickejší rast celkovej spotreby domácnosti, ktorá bude podľa očakávaní rásť v tomto roku o 2,5 % medziročne, bude podľa neho limitovaný potrebou domácnosti nahradiť, resp. doplniť úspory, ktoré v ostatných dvoch rokoch kvôli zvýšenej inflácií a reálnemu poklesu miezd museli vo zvýšenej miere míňať.

Priemerné nominálne mzdy

Priemerná nominálna mzda na Slovensku v poslednom kvartáli minulého roka stúpla o 10,6 % na 1 569 eur a medziročne sme u nás zarobili viac o 151 eur. V priemere za celý rok, dokázali ľudia na Slovensku zarobiť v hrubom 1 430 eur za mesiac.

Medziročne je to o takmer desatinu viac a nárast sme videli vo všetkých sledovaných 19-tich sektoroch ekonomiky. Tempo rastu bolo najprudšie od roku 2004. Najvyššia mzda bola tradične v Bratislavskom kraji a najnižšia v kraji Prešovskom, pričom rozdiel týchto krajov sa pohyboval približne na 600 EUR.

Najvyššia priemerná mzda bola v IT sektore na úrovni 2 400 eur, a ďalej v sektoroch dodávky energií, či vo finančných a poisťovacích činnostiach. V deviatich z 19 odvetví ekonomiky bola mzda pod priemerom a najnižšiu nominálnu mzdu mali stále zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách na úrovni 887 eur, ktorí ako jediní neprekročili hranicu tisíc eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír KoršňákMarián KočišTomáš Boháček
Firmy a inštitúcie 365 bankSlovenská sporiteľňaUniCredit