Zamestnanci už teraz platia neúmerne veľa na daniach a odvodoch. Analytici sa pýtajú, kto bude chcieť po konsolidácii na Slovensku pracovať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peňaženka, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Zvyšovanie daní na Slovensku výrazne ohrozuje konkurencieschopnosť ekonomiky krajiny. Uviedli to ekonómovia z MESA10, ktorí vypracovali analýzu v rámci projektu „Čo dostávam za svoje dane“.

Ten detailne mapuje daňové systémy Slovenska a okolitých štátov, pričom upozorňuje na rastúce daňové zaťaženie a upadajúcu konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky.

Zistenia hĺbkovej analýzy

„V uplynulých mesiacoch sme realizovali hĺbkovú analýzu daňových systémov Slovenska a susedných krajín, ako aj vplyvu navrhovaných daňových zmien na konkurencieschopnosť Slovenska a ekonomický rast. Zistenia nie sú potešujúce a návrhy vlády neprispejú k zlepšeniu situácie, ale skôr naopak,“ uviedol výkonný riaditeľ MESA10 Ján Marušinec.

Ekonómovia z MESA10 upozorňujú na nízky rast slovenskej ekonomiky, ktorý nás v životnej úrovni stavia za susedné štáty. Dôvodom je slabý rast produktivity práce a nízke investície. Rast HDP je ťahaný domácou spotrebou, čo nie je dlhodobo udržateľné.

Nie sme atraktívni pre investície

Slovensko okrem toho aj zápasí s deficitom bežného účtu platobnej bilancie, podobne ako Grécko počas dlhovej krízy. „Slovensko nie je atraktívne pre investície a jeho daňový systém trestá vzdelaných a úspešných,“ varuje ekonomický analytik MESA10 Tomáš Meravý.

Rovnako upozorňuje na najvyššiu sadzbu dane z príjmov právnických osôb spomedzi krajín V4, ktorú vláda plánuje zvýšiť na 22 %. „Ak si na druhú misku váh dáme napríklad kvalitu dopravnej infraštruktúry, je otázne, ktorá firma bude za týchto okolností ešte ochotná investovať na Slovensku,“ dopĺňa Meravý.

Najväčší kameň úrazu

Analytici tiež upozorňujú, že prudké zvýšenie základnej sadzby DPH by Slovensko posunulo na európsku špičku vo výške DPH, s navrhovanými 23 % ho prekonáva iba šesť členských štátov EÚ.

„Najväčším kameňom úrazu je však extrémne vysoké daňovo-odvodové zaťaženie práce. Slovenskí zamestnanci platia neúmerne veľa na daniach a odvodoch, najmä ak majú vyšší než priemerný plat. Progresivita zdanenia práce je u nás vyššia než vo väčšine susedných štátov, čo vedie k tomu, že Slovák z ceny práce odvedie štátu citeľne viac než zamestnanec na rovnakej pozícii v zahraničí,“ zdôrazňuje Meravý.

Podľa výsledkov analýzy, daňovo-odvodové zaťaženie priemerného platu začínajúceho programátora v Bratislave činí 45,2 %, kým v neďalekej Viedni odvádza začínajúci programátor 40,9 %. „Kto bude chcieť za týchto okolností ešte na Slovensku pracovať a platiť dane?“ uzatvára výsledky štúdie Tomáš Meravý.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján MarušinecTomáš Meravý
Firmy a inštitúcie Nezisková organizácia MESA10