Klimatická zmena a opatrenia na odvrátenie globálneho otepľovania sa môžu prejaviť aj vo finančnej stabilite. „Odhadujeme, že v prípade hladkej a rýchlej substitúcie emisne náročných odvetví v prospech ich ekologickej alternatívy by úverové straty bánk mali ostať systémovo zanedbateľné,“ uviedli analytici úseku meny, štatistiky a výskumu Národnej banky Slovenska.
Zlyhania emisne náročných firiem
Naopak, nerovnomerná cesta k uhlíkovo neutrálnej ekonomike navyšuje podľa nich úverové straty, ktoré za istých okolností prevyšujú aj výsledky vychádzajúce z nepriaznivých scenárov stresového testovania. Výsledky sú citlivé na zmeny cien energií alebo na vyššie zlyhania emisne náročných firiem.
Európska komisia uvedie na trh zelené dlhopisy, ich celková hodnota má dosiahnuť 250 miliárd eur
Škody spôsobené klimatickými rizikami sa môžu prejaviť vo finančnom systéme priamo alebo nepriamo. Priamy vplyv môže byť značný, ak je finančný systém vystavený sektorom s vysokými emisiami alebo sektorom, ktoré sú náchylné na straty z extrémneho počasia a nárastu teploty. Priama expozícia slovenského bankového sektora voči klimatickým rizikám je zatiaľ vnímaná ako zanedbateľná.
Negatívny šok do ekonomiky
Pri hodnotení nefinančných spoločností analytici počítajú, že príjmy firiem sú naviazané na hospodársky vývoj (HDP). Pri odhadovaní strát pritom predpokladajú, že negatívny šok do ekonomiky zasiahne výraznejšie sektory, ktoré vykazujú v rámci produkčného reťazca vyššie emisie.
Bankový účet zadarmo. Sci-fi alebo realita?
Za týmto predpokladom je skutočnosť, že za šokom v scenári „Divergent Net Zero“ je práve prechod na uhlíkovo neutrálnu ekonomiku, a teda pokles dopytu po produktoch emisne náročnejších sektorov.
Pokles HDP v rozmedzí 4 % až 6 % voči základnému scenáru navýši úverové straty o 0,2 až 0,3 % zo všetkých poskytnutých úverov podnikom. Aj v tomto prípade podľa analytikov platí, že straty sú výrazne nižšie v porovnaní s výsledkami štandardného stresového testovania.