Ázijské akciové trhy v stredu pred zverejnením záznamu z ostatného zasadania amerického Federálneho rezervného systému (Fed) prevažne vzrástli.
Investori totiž dúfajú, že by mohol ukázať, že americká centrálna banka zmierňuje svoje plány na ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb v snahe schladiť infláciu.
Najväčší pokles za 14 rokov
Čínsky akciový index Shanghai Composite posilnil o 0,3 %, hongkonský Hang Seng stúpol o 2,3 %, index juhokórejskej burzy Kospi vzrástol o 1,7 % a austrálsky S&P-ASX 200 si pripísal 1,5 %. Tokijský index Nikkei 225 však klesol o 1,3 %.
Trhy v Ázii mali zmiešaný vývoj a investori sa obávajú, že centrálne banky by mohli zatlačiť svet do recesie
Wall Street v utorok, počas prvého dňa obchodovania v novom roku klesla a nadviazala na najväčší ročný pokles za 14 rokov, ktorý zaznamenala vlani.
Obavy investorov z recesie
Investori sa obávajú, že centrálne banky, ktoré minulý rok na celom svete v boji proti rastúcej inflácii zvyšovali úrokové sadzby, by mohli byť ochotné zatlačiť svet do recesie.
Dúfajú však, že záznam z decembrového rokovania Fedu by mohol ukázať, že tvorcovia menovej politiky v dôsledku znakov spomaľovania ekonomickej aktivity redukujú alebo odďaľujú ďalšie plánované zvyšovanie.
Hodnota firmy Apple išla nadol
Index S&P 500 klesol o 0,4 percenta na 3 824,14. bodu. Priemyselný index Dow Jones stratil menej ako 0,1 percenta a uzavrel na úrovni 33 136,37 bodu. Technologický Nasdaq si odpísal 0,8 percenta a klesol na 10 386,98 bodu.
Najväčšiu záťaž pre trh znamenali akcie technologických firiem. Apple klesol o 3,7 % a jeho trhová hodnota prvý raz od 8. marca 2021 klesla pod dva bilióny dolárov. Akcie výrobcu iPhoneov v roku 2022 klesli o takmer 27 %, čo bol ich prvý medziročný pokles za štyri roky.
Okrem inflácie sa investori obávajú aj dopadu ruskej vojny na Ukrajine a nových čínskych epidémií COVID-19.
(1 EUR = 1,0545 USD)