December je obdobím sviatočného ducha. Je to čas, kedy sa rodiny spájajú, oslavujú tradície a vytvárajú nezabudnuteľné spomienky. Avšak, spolu s týmto radostným obdobím prichádzajú aj niektoré bezpečnostné výzvy, ktoré by sme nemali podceňovať. Je dôležité venovať pozornosť rôznym rizikám.
Jedným z najčastejších nebezpečenstiev sú požiare spôsobené sviečkami. Sviečky sú neodmysliteľnou súčasťou vianočných a iných sviatočných osláv, no ich neopatrné používanie môže viesť k vážnym následkom. Dá sa povedať, že požiare z vianočných stromčekov z minulosti vystriedali požiare z adventných vencov.
Neodchádzajte z domu bez kontroly sviečok
Poistných udalostí, keď z horiacej sviečky na venci vznikol požiar, každoročne pribúda. Likvidátori poisťovne Uniqa riešili situáciu, pri ktorej klientka v domnienke, že sviečky na adventom venci uhasila, odišla z domu. Ako sa po pár hodinách ukázalo, sviečky horeli ďalej a tak na majiteľku bytu čakalo nemilé prekvapenie v podobe horiaceho torza venca a obrusa so stolom.
Iné kusy nábytku našťastie nezhoreli, ale celý byt bol pokrytý množstvom popolčeka a kompletne zadymený. Poisťovne preto radia neodchádzať z domu, kým sa nepresvedčíte, že ste uhasili sviečky. A nezabudnúť uhasiť sviečky pred tým, ako idete spať. Domácnosti sú v dnešnej dobe doslova preplnené vybavením z materiálov, ktoré sa rýchlo vznietia a horia, ako čalúnený nábytok, matrace, či bytové textílie, pričom uniká veľké množstvo vysoko toxického dymu.
Najviac poistných udalostí spôsobených požiarom podľa štatistík poisťovne Allianz vzniká vo vykurovacích mesiacoch, teda od novembra do marca. Najškodovejší je však z pohľadu požiarov jednoznačne december. „Za posledné tri roky sme každý mesiac riešili v priemere 39 požiarov rodinných domov či bytov. V decembri to bolo v priemere 67 požiarov,“ konštatuje riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz Dárius Nógli.
Kuriózne škody
Allianz eviduje aj špecifické škody, ktoré súvisia s Vianocami či silvestrovskými oslavami. „Klientka nám nahlásila požiar, ktorý vypukol na Štedrý večer, keď na balkóne horela sviečka, ktorá vypadla zo svietnika a spôsobila požiar. Zhorel rám okna so sklom a dym poškodil celý balkón,“ spomína Nógli.
Obrovské škody spôsobilo minulý rok aj nezodpovedné narábanie s pyrotechnikou. Zo strechy budovy susediacej s Allianz v Nitre muž počas Silvestrovskej noci odpaľoval pyrotechniku. Obal nechal na mieste a ten začal tlieť a prerástol do veľkého požiaru. Výsledkom bola škoda za 2 milióny eur. Zhoreli dve podlažia, kde boli byty, spoločné priestory, kancelárie a oheň poškodil aj fasádu susednej budovy.
Vianociam sa nevyhýbajú ani skutočne kuriózne udalosti, ako je stromček, ktorý spôsobil dopravnú nehodu. Ako informuje poisťovňa Generali, pri jazde na diaľnici sa náhle uvoľnil upevnený vianočný stromček zo strešného nosiča a ten spadol na vozovku. Vozidlo idúce za poisteným vozidlom nabehlo na spadnutý zabalený vianočný stromček a prešlo po ňom. Tým sa auto závažne poškodilo.
Iný klient Generali si kúpil živého kapra, ktorého doma preložil z vane do umývadla, aby ju mohla rodina používať. Kaprovi však začalo byť v malom umývadle tesno, vyskočil a rozbil veľké zrkadlo nad umývadlom.
Ďalšia klientka počas pečenia vianočného pečiva vyťahovala z rúry plech, pričom si popálila vnútornú stranu predlaktia. Tak sa pritom preľakla, že švihla rukou nahor a o žeravú mriežku si popálila aj vrchnú časť predlaktia. Z popálenín sa liečila podľa Generali 35 dní.
Elektrická svetelná výzdoba
Najmä vo štvrtiach rodinných domov môžeme často počas adventu obdivovať žiarivú výzdobu. Reťaze s elektrickými svetielkami okolo domu alebo na stromoch v záhrade nepochybne navodia tú správnu vianočnú atmosféru. Pri inštalácii elektrických sviečok však treba postupovať opatrne a dodržiavať všetky zásady bezpečnej práce s elektrickými zariadeniami, inak hrozí úraz elektrickým prúdom.
Ľudia chcú navyše často pri kúpe svetelnej výzdoby ušetriť, čo sa však nemusí vyplatiť. Pochybný tovar býva lacný, nemá povinné testy a je nespoľahlivý. Poisťovne každoročne likvidujú niekoľko požiarov spôsobených práve touto príčinou.
Úrazy pri upratovaní
Ďalším potenciálnym nebezpečenstvom sú úrazy pri upratovaní. V snahe vytvoriť dokonalú atmosféru pre hostí sa môžeme ponáhľať a zanedbávať bezpečnostné opatrenia. Dôležité je si uvedomiť, že mokré podlahy môžu byť klzké a je tu riziko úrazu. Vždy buďte opatrní, najmä ak máte návštevu, vrátane detí a starších členov rodiny.
Ako uvádza Uniqa, úrazy pri upratovaní sú po zraneniach z rekreačného športu druhé najfrekventovanejšie vo voľnom čase, pričom dominuje práve obdobie decembra. Najrizikovejšie z nich sú pády z rebríkov pri vyzdobovaní domu, či schovávaní vianočných darčekov.
Aktualizácia poistnej sumy
Zo štatistík Allianz ďalej vyplýva, že z roka na rok rastie priemerná výška nákladov za škody spôsobené požiarom. Výrazný skok badať najmä po skončení pandémie, keď významne stúpli ceny stavebných materiálov, prác, ale aj ceny nehnuteľností.
„Kým v roku 2020 bola priemerná výška nákladov za poistnú udalosť spôsobenú požiarom 3 579 eur, v minulom sme za škodu po požiari vyplatili 7 306 eur, čo je nárast o 104 percent,“ upozorňuje Nógli.
Vianočné obdobie môže byť radostné, ak dodržíme základné bezpečnostné pravidlá. Celkovo platí, že bezpečnosť by mala byť našou prioritou počas sviatočného obdobia. Prevencia je kľúčovým faktorom v minimalizovaní rizík a zachovaní atmosféry rodinného tepla a radosti počas sviatkov.