V rozprávkovej terminológii sa stáva čokoláda nad zlato, kakao je čoraz viac zaujímavé aj pre investorov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
čokoláda
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com - koláž SITA Financie.
Tento článok pre vás načítala AI.

Hoci sa ešte len pred pár dňami skončili veľkonočné sviatky, môžeme takmer s istotou povedať, že čokoláda bude počas vianočných sviatkov výrazne drahšia. Ako uvádza analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš, cena kakaa v minulom týždni prvýkrát prekonala na futures kontraktoch hranicu 10-tisíc americký dolárov za tonu.

„Cena kakaových bôbov vzrástla za dvanásť mesiacov o 264 percent, pričom iba od začiatku aktuálneho roka to bolo o viac ako 100 percent. Do istej miery možno vo vývoji cien pravdepodobne pozorovať znaky špekulatívnej bubliny, keď očakávania ďalšieho rastu ženú ceny ešte vyššie. Primárnym dôvodom rastu cien je slabá úroda v západnej Afrike, v Ghane a na Pobreží Slonoviny, ktorú spôsobili najprv silné dažde a následné horúčavy. Pritom tu sa zbiera približne 70 percent kakaových bôbov na svete. Vďaka výrazným výkyvom v počasí, ktoré možno pripísať globálnemu efektu El Niňo, sa v populácií kakaovníkov začali šíriť choroby,“ vysvetľuje analytik.

Ceny kakaa podobne ako ceny zlata tak v ostatných dňoch dosiahli svoj vrchol. „V rozprávkovej terminológií je však dnes kakao (čokoláda) nad zlato. Ceny kakaa sa postupne prenesú aj do spotrebiteľských cien a vývoj ponuky samotného kakaa ovplyvní celé čokoládové odvetvie,“ pokračuje ďalej Marián Kočiš.

Lacnejšie náhrady

Vo veľkonočných nákupoch sa ešte zvýšené ceny kakaa v dôsledku slabej úrody neprejavili, no vo vianočných nákupoch už zvýšené ceny čokolády spotrebitelia pocítia pravdepodobne naplno. Alebo sa budú nenápadne zmenšovať veľkosti balení čokolád pri zachovaní ceny, ako sa zvykne robiť aj pri iných produktoch.

„Už vlani reagoval v Čechách na rast cien kakaových bôbov potravinársky kolos Mars, ktorý znížil gramáž svojej čokoládovej tyčinky Galaxy, bez toho aby znížil cenu,“ uvádza hlavný ekonóm českej Trinity bank Lukáš Kovanda. Myslí si, že kvôli pokračujúcemu rastu cien kakaa ešte intenzívnejšie budú na túto situáciu reagovať aj ďalší výrobcovia cukroviniek a čokolády.

Spoločnosť Hershey tiež znížila obsah čokolády a kakaového masla v tyčinke Kit Kat. „Výrobcovia cukroviniek začínajú vo zvýšenej miere nahradzovať čokoládu vo svojich výrobkoch napríklad karamelom, miesto kakaového masla zase pridávajú lacnejší palmový olej,“ dodáva Kovanda.

Znížená gramáž za nezmenenú cenu

Napriek tomu očakáva, že zdražujúce kakao výrobcov cukroviniek doženie, pretože zákazníci nebudú tolerovať lacnejšie náhrady a zníženú gramáž za nezmenenú cenu.

Prognózy analytikov hovoria, že čokoládový trh bude rásť najbližších päť rokov. Nie je preto prekvapením, že rastie záujem o investovanie v tejto oblasti.

Spoločnosť Proxeria, patriaca do skupiny Proxenta, momentálne uzatvára vstup do druhého kubánskeho projektu, továrne na výrobu a spracovanie kakaa na východe Kuby. Ide o jedinú továreň na spracovanie kakaa na Kube.

„Evidujeme rastúci záujem o investičný vstup do nášho kubánskeho projektu zo strany slovenských investorov. Na trh sme emitovali prioritné akcie, ktoré sú už teraz dostupné v rámci verejnej ponuky,“ hovorí pre agentúru SITA Pavol Kožík, generálny riaditeľ a majiteľ investičnej skupiny Proxenta.

„Aj keď je aktuálna cena kakaa na svojich historických maximách, je dôležité podotknúť, že cena kakaa má už dlhodobo rastúci trend a analýzy potvrdzujú, že dopyt po kakau sa bude zvyšovať o viac ako päť percent ročne,“ hovorí Pavol Kožík.

Príležitosť pre komoditných špekulantov

V rámci továrne na výrobu kakaa v meste Baracoa sa využíva kakao v bio kvalite, ktoré sa dopestuje na Kube. „Továreň je vybavená najmodernejšou technológiou a vo svojej plnej kapacite dokáže spracovať sedemtisíc kakaových bôbov ročne,“ vyzdvihuje Kožík.

Vo všeobecnosti možno podľa analytika Proxenty Slavomíra Freša skonštatovať, že enormný nárast cien kakaových bôbov sa stal príležitosťou pre komoditných špekulantov, čo ešte viac vytvára tlak na ďalší rast cien. Cena bôbov znamená výrazný nárast vstupných výrobných faktorov pre producentov cukroviniek, čo určite vyvolá tlak na rast cien produktov.

„Naša spoločnosť sa ale rozhodla ísť cestou vertikálnej integrácie, kedy pripravujeme vlastnú produkciu kakaových bôbov na Kube, čím si zabezpečíme nielen požadovanú kvalitu a objem vstupnej komodity, ale zároveň znížime cenový tlak na našu vlastnú produkciu,“ dodáva Kožík.

Čo vplýva na cenu Kakaa?

Medzinárodná organizácia pre kakao (ICCO) predpokladala, že globálny deficit kakaa v roku 2023/24 sa prehĺbi na 374 tisíc ton zo 74 tisíc ton v roku 2022/23, keďže celosvetová produkcia kakaa v 2023/24 pravdepodobne klesne medziročne o 11 %.

„Normálne sa takéto výkyvy dorovnávajú nadbytkami z predchádzajúcich rokov. Problémom je, že kakaové sezóny 2022-2023 a 2021-2022 tiež vyprodukovali menej kakaových bôbov, než bol svetový dopyt. Zásoby na dorovnanie deficitu pre aktuálnu sezónu sú tak výrazne menšie, čo ženie cenu kakaa na historické maximá,“ dodáva analytik investičnej skupiny Proxenta.

K nárastu ceny prispievajú podľa neho aj sekundárne faktory, i keď v menšej miere, ako napríklad rastúce ceny za lodnú prepravu, to, že producenti v Afrike nemajú priamy profit z nárastu cien kakaových bôbov, čo im neumožňuje aktuálnu situáciu využiť na skvalitnenie produkcie, implementácia legislatívy na skvalitnenie ochrany životného prostredia a podobne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lukáš KovandaMarián KočišPavol KožíkSlavomír Frešo
Firmy a inštitúcie HersheyMedzinárodná organizácia pre kakao (ICCO)ProxentaProxeriaSlovenská sporiteľňaTrinity Bank