Stav úverov na bývanie vzrástol aj v marci. Ako vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska (NBS), ku koncu tretieho mesiaca to bola suma cez 31 mld. eur pri medziročnom zvýšení o 10 %. Tempo rastu sa oproti predošlému mesiacu nepatrne spomalilo.
Podľa analytičky Poštovej banky Jany Glasovej treba počítať s rastom úrokových sadzieb. Viaceré banky už ohlásili zvyšovanie sadzieb pri hypotékach. To naznačuje, že časy historicky najlacnejších úverov na bývanie sa pomaly končia.
Slováci chcú nehnuteľnosť vlastniť
Zadlžovanie sa slovenských domácností stále však patrí podľa Glasovej medzi najrýchlejšie v rámci EÚ. „U nás zadlženosť podporuje aj fakt, že našinci zväčša chcú vlastniť nehnuteľnosť, v ktorej bývajú,“ konštatuje analytička.
Práve z dôvodu rastúcej zadlženosti začala NBS postupne od júla 2018 zavádzať prísnejšie pravidlá pre poskytovanie úverov. Ich cieľom je dosiahnuť, aby slovenské domácnosti neboli príliš zadlžené v porovnaní s ich príjmami a aby sa predišlo problémom so splácaním úverov v prípade, keď sa zvýšia úrokové sadzby, s čím treba podľa Glasovej počítať. NBS zaviedla prísnejšie opatrenia aj preto, aby zmiernila dopad spomaľovania ekonomiky na domácnosti.
Pandémia ovplyvnila viaceré rodiny
Pre takmer tretinu rodín boli náklady na bývanie veľmi zaťažujúce aj pred pandémiou. Koronavírus ešte navýšil počet ľudí, ktorí dnes majú problém uhrádzať svoje záväzky, čo sa prejavilo aj na náraste žiadostí o odklad splátok. Citeľne ich pribudlo už v druhej polovici marca, po prijatí prvých opatrení v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19.
Odklad splátok je však podľa Poštovej banky iba dočasnou náplasťou na zhoršenú finančnú situáciu, hypotéka sa v konečnom dôsledku predraží. Pôžička sa totiž úročí aj počas doby odkladu. Pre klientov môže byť výhodnejšie úver refinancovať, znížiť si tak splátky a aj preplatenosť hypotéky.
Objem sa výrazne zvýšil
Za posledných vyše desať rokov objem úverov na bývanie výrazne stúpol, v roku 2009 to pritom nebola ani suma 10 mld. eur. Úvery na bývanie poskytuje 17 bánk. Hypotekárne banky v minulosti postupne rozširovali možnosti financovania bývania aj o spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou a iné úvery na bývanie. Tieto úvery na bývanie postupne začali nahrádzať klasické hypotéky. V rámci stavebného sporenia pôsobia na trhu tri stavebné sporiteľne.