Banky môžu v nasledujúcich rokoch v regióne strednej a východnej Európy očakávať pokračujúci rast korporátnych úverov a stabilný hospodársky rast.
Rast firemných úverov v regióne strednej a východnej Európy by mal pokračovať. Konštatuje sa to v analýze útvaru CEE Strategic Analysis finančnej skupiny UniCredit. Celkovo by sa pritom v regióne mal rast korporátnych úverov ešte mierne oživiť. To však nie je prípad samotného Slovenska, ktoré podľa analýzy patrilo vlani ku krajinám regiónu s najsilnejším rastom v segmente korporátnych úverov na úrovni zhruba 8 %. V roku 2017 však analytici UniCredit Bank očakávajú, že sa tento rast na Slovensku stabilizuje pod hranicou 5 %.
Hospodársky rast by mal pokračovať
„Ekonomická situácia v strednej a východnej Európe by mala pre banky vo všeobecnosti zostať pozitívna. Väčšina krajín regiónu vykáže v rokoch 2016 a 2017 zdravý hospodársky rast,“ očakáva riaditeľ divízie UniCredit pre strednú a východnú Európu Carlo Vivaldi.
Úvery pritom zostávajú v regióne strednej a východnej Európy hlavným zdrojom firemného financovania, aj keď v niektorých krajinách sa zvyšuje význam dlhových cenných papierov. Patrí medzi nich aj Slovensko, kde podľa analýzy dosiahol podiel dlhových cenných papierov na firemnom financovaní až 10 %, čo je priemer západnej Európy. Ešte vyššie podiely dlhopisov vo firemnom financovaní evidujú v Českej republike na úrovni 19 % a v Poľsku 17 %.
Príležitosť predstavujú aj eurofondy
Ďalšou príležitosťou pre bankové domy v regióne strednej a východnej Európy zostávajú podľa analýzy UniCredit eurofondy a rastúci vývoz. Väčšina krajín v našom regióne je totiž významne exportne orientovaná a vzhľadom na to, že ich hlavným obchodným partnerom je eurozóna, vývoz by mal podľa analýzy v rokoch 2016 až 2017 vo väčšine krajín strednej a východnej Európy rásť zdravo nad celosvetovým priemerom.
Do regiónu smeruje takmer 120 miliárd eur
Eurofondy sú zase pre bankový sektor priestor na poskytovanie poradenských služieb, finančného sprostredkovania a spolufinancovania. Podľa údajov UniCredit Brusel v aktuálnom programovom období vyhradil pre Bulharsko, Českú republiku, Chorvátsko, Maďarsko, Rumunsko a Slovensko zhruba 117 mld. eur, z čoho 23 mld. eur bude smerovať do súkromného sektora, kde je práve priestor pre komerčné banky. „Prostredníctvom rámcov schválených skupinou UniCredit sa realizuje približne 3,5 mld. eur,“ prezradil Vivaldi.
Banková skupina UniCredit je aktívna na približne 50 trhoch. Na Slovensku pôsobí prostredníctvom UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s., pobočka zahraničnej banky, ktorá vznikla 1. decembra 2013. Na slovenskom trhu však banka pôsobí od júla 1990, odvtedy prešla viacerými zmenami názvov a vlastníckou štruktúrou. Pôvodne to bola Slovenská poľnohospodárska banka, neskôr Poľnobanka, či UniBanka. UniCredit Bank vznikla zlúčením UniBanky a HVB Bank Slovakia v roku 2007, pričom majoritným akcionárom sa vtedy stala UniCredit Bank Austria a začlenila sa tak do UniCredit Group. Predstavenstvo skupiny UniCredit schválilo projekt zlúčenia dcérskych spoločností v Českej republike a na Slovensku do jednej cezhraničnej banky 13. novembra 2012.