Ako pred rokovaním Euroskupiny v Bruseli povedal minister financií Peter Kažimír, počkajú si na výsledok hodnotenia expertných skupín.
Bez jasnej penzijnej reformy nie je možné hovoriť o udržateľnosti gréckych verejných financií a dlhu ako takého. Pred rokovaním ministrov financií členských štátov eurozóny (Euroskupiny) v Bruseli to uviedol minister financií SR Peter Kažimír. “Nejaký návrh je na svete. V týchto dňoch ho vyhodnocuje Európska komisia, ale aj ďalší členovia trojky, ktorí majú Grécko na starosti, no ale my sa nebudeme do toho miešať. Počkáme si na výsledok hodnotenia expertných skupín, ale myslíme si, že akékoľvek debaty o udržateľnosti alebo neudržateľnosti gréckeho dlhu, s čím sú spojené niektoré prísľuby aj vo vzťahu ku Grékom, priamo súvisia aj s udržateľnosťou verejných financií, a tým pádom aj s podobou penzijného systému,“ skonštatoval Kažimír.
Dôchodková reforma je spojená s pochybnosťami
Ako uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na predstaviteľov EÚ, partneri Grécka v rámci eurozóny majú pochybnosti o návrhoch dôchodkovej reformy, ktorá má byť čiastočne financovaná vyššími príspevkami zo strany občanov. Tie by mohli zabrzdiť rast a tvorbu pracovných miest v súkromnom sektore. Reforma počíta so zjednotením šiestich dôchodkových fondov do jedného. Pretrvávajú však obavy spojené s financovaním, ktoré sa spolieha na vyššie dane.
Malo by sa rozhodnúť o revízii záchranného programu
Ministri financií eurozóny (Euroskupina) by mohli na štvrtkovom stretnutí rozhodnúť o tom, že revízia gréckeho záchranného programu sa začne budúci týždeň, pričom by sa mohla skončiť vo februári. Šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem minulý týždeň uviedol, že revízia môže trvať skôr mesiace ako týždne.